Skip to content

Opustené lyžiarske stredisko Chacaltaya

Najvyššie položené lyžiarske stredisko na svete bolo opustené po roztopení 18 000 rokov starého ľadovca.

Približná doba čítania: 3 minúty

Lyžiarske stredisko Chacaltaya bolo kedysi jediným lyžiarskym strediskom v Bolívii. Toto obľúbené stredisko malo tú česť byť aj najvyššie položeným lyžiarskym strediskom na svete a zároveň domovom najvyššej reštaurácie na svete. Keď sa však roztopil horský ľadovec, bolo takmer opustené.

Lyžiarske stredisko bolo otvorené koncom 30. rokov 20. storočia a čoskoro sa na jeho svahy začali hrnúť obyvatelia strednej a vyššej triedy z neďalekého La Paz. Sedem alebo osem mesiacov v roku sem ľudia chodili lyžovať a sánkovať sa po ľadovci Chacaltaya, aspoň dovtedy, kým ich chlad a extrémna nadmorská výška nedonútili vrátiť sa späť do nižších polôh.

Vo výške 5 350 metrov nad morom bolo lyžiarske stredisko Chacaltaya vyššie ako severný základný tábor Mount Everestu. Desaťročia držalo rekord ako najvyššie položené lyžiarske stredisko na svete a reštaurácia v stredisku je stále uznaná Guinnessovou knihou ako najvyššie položená reštaurácia na svete.

Chacaltaya Snowy Ski Station

V deväťdesiatych rokoch 20. storočia však vedci z laboratória Mount Chacaltaya začali vyslovovať závažné predpovede. Varovali, že do roku 2015 ľadovec Chacaltaya zanikne. Ukázalo sa, že boli optimistickí. Do roku 2009 18 000 rokov starý ľadovec úplne zmizol.

Keď sa ľad a sneh roztopili, lyžiari prirodzene prestali chodiť. Stredisko bolo zakrátko zatvorené a opustené a jeho lyžiarske vleky odstavené. Odvtedy stredisko sedelo ako mrazivé mesto duchov na holých skalnatých svahoch Chacaltaya.

Jedinými takmer stálymi obyvateľmi sú dnes dvaja bratia Adolfo a Samuel Mendozovci, ktorí v stredisku pracovali celé desaťročia a ktorí si pamätajú časy, keď bola celá hora pokrytá snehom. Starajú sa o refugio (útočisko), budovu v blízkosti hlavného strediska, kde návštevníci stále nájdu teplé jedlo (preto Guinness stále uznáva Chacaltayu ako domov najvyššie položenej reštaurácie na svete).

Chacaltaya Snowy Ski Station

Toto dnes už strašidelne opustené horské stredisko navštevuje len niekoľko turistov. Občas napadne sneh, niekedy dosť na to, aby sa dalo lyžovať, ale väčšina ľudí prichádza, aby si pozreli opustené stredisko a pokochať sa výhľadom z vrcholu Chacaltaya, ktorý zahŕňa pôsobivé výhľady na Huayna Potosi, La Paz a El Alto (hoci mestá sú najlepšie vidieť v noci).

Bolívia ponúka ďalšie miesta

Bolívia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bolivia
Hlavné mesto: Sucre
Úradné jazyky: španielčina, kečuánčina, ajmarčina, guaraníjčina
Štátne zriadenie: unitárna prezidentská republika
Dátum vzniku: 21. júl 1847
Rozloha: 1098581 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: bolívijský boliviano
Kód meny: BOB
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.49 BOB
Medzinárodný kód krajiny: BO
Internetová doména: .bo
Predvoľba telefónneho čísla: +591

Blízke miesta do +/- 300km