Skip to content

Cholita Wrestling

Slávne luchadores z La Paz sú drsné dámy v tradičných spodničkách a s vrkočmi.

Približná doba čítania: 2 minúty

Profesionálny wrestling má svoje miesto v mnohých kultúrach Latinskej Ameriky, kde sa maskovaní luchadores objavujú v ringu od Mexika po Argentínu. V La Paz nenosia najslávnejší bojovníci noci spandex a masky, ale klobúky a nariasené sukne.

Cholitas sú hlavnou udalosťou zápasov, ktoré sa konajú v Coliseu. Toto miesto sa nachádza v rýchlo rastúcom meste plnom nových prisťahovalcov z bolívijského vidieka a najväčšej indiánskej populácie na svete.

Ženský Wrestling

„Cholita“ bolo tradične hanlivé pomenovanie pre ženy nižšej triedy zmiešaného domorodého pôvodu. Tieto zápasníčky si tento výraz znovu vyžiadali, pričom si robia žarty samy zo seba, nosia tradičný kroj roľníckych žien a predvádzajú svoju divokosť.

Podobne ako profesionálny wrestling v USA, aj lucha libre kladie dôraz na teatrálnu zábavu namiesto skutočného boja. Cholitas sú však naozaj drsné – navzájom sa prehadzujú v ringu, udierajú sa po hlavách, šklbú sa za dlhé vrkoče a navzájom sa zvierajú do zámkov. Okrem toho sa stretávajú aj s mužskými súpermi (a v takýchto zápasoch sú zvyčajne favoritmi). Zápasy by mali byť „obmedzené“ na ring, ale keď sa veci vymknú spod kontroly, luchadores sa potýkajú v celom hľadisku a používajú rôzne bizarné rekvizity. Najznámejšie Cholitas dokonca zapájajú aj publikum – kradnú nápoje a bozky pekným fanúšikom.

Bolívia ponúka ďalšie miesta

Cholita Wrestling

Bolívia - Krátke info

Miestny názov: Bolivia
Hlavné mesto: Sucre
Úradné jazyky: španielčina, kečuánčina, ajmarčina, guaraníjčina
Štátne zriadenie: unitárna prezidentská republika
Dátum vzniku: 21. júl 1847
Rozloha: 1098581 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: bolívijský boliviano
Kód meny: BOB
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR BOB
Medzinárodný kód krajiny: BO
Internetová doména: .bo
Predvoľba telefónneho čísla: +591