Skip to content

Salar de Uyuni

Hotel postavený zo soli. Vybavenie interiéru zo soli a k tomu výhľad z izby na najznámejšiu a najrozsiahlejšiu soľnú pláň.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hotel Luna Salada je takmer celý postavený z hojného miestneho zdroja: soli. Steny tvoria tehly zo soli, ktoré sú zlepené soľnou sadrou. Môžeš povečerať u stola zo soli, vyspať sa na soľnej posteli a sledovať západ slnka nad najväčšou soľnou pláňou sveta – belostnou Salar de Uyuni.

Salar de Uyuni vznikla pred tisíckou rokov na dne vyschnutého jazera. Jedná sa o magické miesto, kde sa zdá, že nič nedáva zmysel. V období dažďov sa na pláni drží malá vrstva vody, ktorá ju pretvorí na 9 842 km² rozľahlé zrkadlo, ktoré vďaka odrazu oblohy vytvára ilúziu nekonečna.

Cez deň teploty dosahujú extrémov, zatiaľ čo v noci tu mrzne. (To môže byť v Hoteli Luna Salada trochu nepríjemné, pretože je tu obmedzené množstvo horúcej vody, takže si radšej zbaľ teplé oblečenie a na recepcii sa opýtaj, kedy je najlepší čas na sprchu.) Jedinou vegetáciou sú tu obrovské kaktusy a kŕdle plameniakov žijúce u neďalekej lagúny Colorada.

NASA soľnú pláň využila pri kalibrácii satelitu, ktorý meril hrúbku ľadovcov na Antarktíde a v Grónsku. Pretože je plocha celoročne stabilná, vedci NASA ju využívajú pri kalibrácii svoji satelitov tak, že zmerajú, ako dlho trvá laserovému lúču, než sa odrazí od jeho povrchu.

Surrealistickú atmosféru miesta dokresľujú hrdzavé vlaky uprostred púšte. Uyuni bolo v 19. storočí rušným mestom, ktoré železnica spájala s pobrežím Tichého oceánu. Keď v 40. rokoch 20. storočia poklesol záujem o ťažbu, mnoho vagónov bolo v púšti ponechaných svojmu osudu. Padli návrhy na vystavanie múzea pre tieto vagóny, zatiaľ však stoja v rade pod horúcim slnkom.

Bolívia ponúka ďalšie miesta

Bolívia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bolivia
Hlavné mesto: Sucre
Úradné jazyky: španielčina, kečuánčina, ajmarčina, guaraníjčina
Štátne zriadenie: unitárna prezidentská republika
Dátum vzniku: 21. júl 1847
Rozloha: 1098581 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: bolívijský boliviano
Kód meny: BOB
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.39 BOB
Medzinárodný kód krajiny: BO
Internetová doména: .bo
Predvoľba telefónneho čísla: +591

Blízke miesta do +/- 300km