Bazilika Kristovho vzkriesenia

Tento veľkolepý kostol v štýle art deco je odrazom pohnutej histórie Litvy. 

Približná doba čítania: [cas_citania]

V roku 1920 sa malé vojenské mestečko Kaunas nečakane stalo hlavným mestom. Dva roky predtým využila Litva chaos po ruskej revolúcii na vyhlásenie nezávislosti. Mesto Vilnius bolo hlavným mestom Litovského veľkokniežatstva, obrovského územia s koreňmi siahajúcimi až do stredoveku, a tak nová Litovská republika deklarovala svoje historické práva na toto mesto – ale nárokovalo si ho aj Poľsko, ktoré poukazovalo na veľký počet obyvateľov hovoriacich po poľsky. Vilnius (alebo Wilno pre Poliakov) niekoľkokrát v krátkom čase zmenil pána, ale v roku 1920 sa po prevrate, ktorý zorganizoval poľský generál, mesto zdanlivo natrvalo ocitlo mimo litovskej kontroly.

Bazilika Kristovho vzkriesenia

Vláda bola nútená hľadať zázemie pre štátne inštitúcie a vybrala si hlavné litovské mesto Kaunas, ktoré bolo predtým známe svojím kompaktným stredovekým starým mestom a rozsiahlym komplexom obranných pevností. Jediným problémom bolo, že ako povedal miestny expert, mestu chýbalo takmer všetko, čo mali iné európske hlavné mestá – infraštruktúra, ubytovanie, reprezentačné budovy a obyvatelia”.

Keďže architekti dostali takmer prázdne plátno a pokyn vytvoriť európske hlavné mesto, zvolili si na vyjadrenie svojich predstáv odvážne a vynaliezavé formy art deco a modernizmu. Výsledky boli elegantné, symetrické a uhladené, pričom do ich fasád boli často zakomponované litovské ľudové vzory a motívy.

Toto obdobie bolo zlatým vekom Kaunasu, a keďže populácia prudko rástla, mesto sa rozrastalo po okolitých kopcoch a aj za ne. Najpôsobivejšou stavbou zo všetkých je katolícky Kostol Kristovho vzkriesenia, kolosálny, žiarivo biely monolit vytvorený z dokonale rovných modernistických línií, ktorý hľadí na mesto z vrchu Žaliakalnis. Budova pojme viac ako 5 000 ľudí. Stavba sa začala stavať v roku 1934 a jej lotyšský architekt Kārlis Reisons údajne počas projektu konvertoval na katolicizmus.

Kaunas bol vždy označovaný len ako “dočasné hlavné mesto”, keďže litovská ústava naďalej definovala Vilnius ako hlavné mesto. O 19 rokov a 12 000 nových budov neskôr stratilo aj tento status: v roku 1939 Sovietsky zväz napadol Poľsko a Vilnius presunul späť do Litvy, čo bolo predzvesťou okupácie krajiny v nasledujúcom roku.

Bazilika Kristovho vzkriesenia

Po návrate Vilniusu Kaunas už nikdy nezískal titul hlavného mesta, ale v súčasnosti sa mestu oneskorene dostáva pozornosti pre jeho pozoruhodnú architektúru – v roku 2015 sa stalo prvou aglomeráciou vo východnej Európe, ktorej bol udelený titul UNESCO Design City, nedávno bolo vyhlásené za hlavné mesto kultúry EÚ pre rok 2022 a článok v denníku Guardian zaradil Kaunas medzi 10 najlepších miest v Európe v štýle art deco, pričom kostol Kristovho vzkriesenia opísal ako “tak blízko k mrakodrapu, ako sa len kostol môže dostať”.

Pokiaľ ide o samotný kostol, jeho príbeh odráža búrlivú a nevyspytateľnú históriu Litvy v desaťročiach od jeho výstavby. Po zničení litovskej nezávislosti zostal nedokončený, počas nacistickej okupácie Litvy sa používal ako sklad, potom ako továreň na rozhlasové prijímače za sovietskej vlády a po znovuzískaní nezávislosti Litvy sa na ňom opäť začalo pracovať – nakoniec bol vysvätený až v roku 2005, viac ako 70 rokov po začatí výstavby.

Bazilika Kristovho vzkriesenia

Litva ponúka ďalšie miesta

Litva - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Lietuva
Hlavné mesto: Vilnius
Úradné jazyky: litovčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1918
Rozloha: 65300 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LTU/LT
Internetová doména: .lt
Predvoľba telefónneho čísla: +370

Blízke miesta do +/- 300km