Skip to content

Ostrov podvodu

Opustená veľrybárska stanica na aktívnej sopke ponúka horúce pramene v Antarktíde, obklopená zničenými priemyselnými gigantmi.

Približná doba čítania: 3 minúty

Ostrov podvodu mnohí ľudia obývali a potom ho opustili a schátrané budovy, lode a veľrybárske vybavenie zostávajú ako dôkaz jeho produktívnych rokov ako nórsko-čílskej veľrybárskej stanice, ako aj sídla niekoľkých vedeckých staníc prevádzkovaných Čile, Argentínou, Španielskom a Spojeným kráľovstvom.

Ide o to, že budovanie a prevádzka nákladných zariadení na aktívnej sopke je riskantná záležitosť, aj keď sa táto oblasť považuje za jeden z najbezpečnejších prístavov na kontinente vďaka svojej veľkej kaldere, známemu útočisku pred búrkami a poľadovicou. Kým sa v 60. rokoch 20. storočia niekoľko krajín hádalo o výsostné vlajky a pokúšalo sa zabrať vytúžené územie, ostrov toho mal zrejme dosť a všetkých odkopol. V priebehu dvoch rokov dvakrát vybuchol, zničil výskumné centrá a všetko, čo na ňom zostalo. Zasypal popolom cintorín, ktorý obývalo 45 zosnulých veľrybárov, a dávno opustený letecký hangár.

Využívanie ostrova je teraz spravované v rámci systému Antarktickej zmluvy a v súčasnosti je obľúbenou turistickou atrakciou, ako aj vedeckou základňou. Obrovské železné kotly a nádrže dávno zosnulých veľrybárov stále stoja, v ich bokoch sú vyrezané veľké otvory ako prevencia pred nacistami, ktorí sa obávali, že ich plánovali použiť na uskladnenie paliva. Všade sa tu potulujú tučniaky chocholaté, pretože na západnej strane sa nachádza jedno z najväčších hniezdisk tučniakov chocholatých na svete.

Deception island, Antarctica

Jednou z nezvyčajných vecí, ktorú si môžete počas návštevy ostrova dopriať, je využitie prírodných horúcich prameňov. Vďaka geologickému charakteru má ostrov podvodu niekoľko mikroklím, čo znamená, že ak sa vám podarí prekonať štipľavý, mrazivý antarktický vietor a dostanete sa do sopečného kúpeľa, môžete si túto zasneženú marťanskú krajinu vychutnať v plavkách.

Antarktída ponúka ďalšie miesta

Antarktída - Krátke info

, vlajka

Úradné jazyky: angličtina
Rozloha: 14200000 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Medzinárodný kód krajiny: ATA/AQ
Internetová doména: .aq
Predvoľba telefónneho čísla: +672

Blízke miesta do +/- 300km