Skip to content

Kostol najsvätejšej trojice

Keď sa povie neobvyklá svadba, je ťažké prekonať obrad medzi chilským výskumníkom Eduardom Aliaga Ilabacou a ruskou vedkyňou Angelinou Zhuldybínou. V januári 2007 sa pár vo formálnom odeve prešiel po snehu ku kostolu Najsvätejšej trojice (Trinity Church), najvýchodnejšie položenom pravoslávnom kostole na svete.

Kostol s výškou 15.2 metra tvorená drevom borovice sibírskej bola v roku 2002 postavená v Altajskej republike v Rusku na hranici medzi Kazachstanom a Mongolskom. Odtiaľ bol kostol prevezený do 4023 kilometrov vzdialeného Kaliningradu u Baltského mora medzi Poľskom a Litvou, kde bol rozmontovaný a loďou prevezený na Ostrov kráľa Juraja. Jeho zasväteniu sa vo februári 2004 zúčastnila delegácia 20 náboženských predstaviteľov. Dnes v kostole pôsobia dvaja kňazi, ktorí tu zostávajú vždy na rok, kým ich vystriedajú ich kolegovia.

Kostol leží len kúsok od ruskej výskumnej stanice Bellingshausen, čo pre pravoslávnych výskumníkov predstavuje príjemnú nedeľnú prechádzku. Usporiadavajú sa tu nedeľné omše, svadby i krstiny, ktorých zdrojom vody ku sväteniu je desivo studená voda Južného oceánu.

Airport Rd, Base Presidente Eduardo Frei Montalva, Antarctica
-62.1964043,-58.9592873
Stiahni si KML súbor
Antarktída - Krátke info

Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: 14200000
Medzinárodný kód krajiny: ATA/AQ
Internetová doména: .aq
Predvoľba telefónneho čísla: +672

Blízke miesta do +/- 300km