Skip to content

Ostrov Robinsona Crusoa

Ostrov Robinsona Crusoa je pomenovaný podľá románu od Defoa. Ten sa inšpiroval skutočným stroskotancom, ktorý na tomto ostrove uviazol na niekoľko rokov.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1704 urobil škótsky moreplavec Alexander Selkirk náhle rozhodnutie. Po hádke so spolukapitánom o plavbeschopnosti vlastnej lode sa rozhodol, že bude lepšie, keď bude jeho koráb v plavbe pozdĺž západného pobrežia Južnej Ameriky pokračovať bez neho. Posádka ho vzala za slovo a vysadila ho na ostrove Más a Tierra 674 kilometrov od pobrežia Chile. (Selkirkovo podozrenie sa následne potvrdilo, loď sa skutočne krátko na to potopila mnohých námorníkov pochovalo na dne mora.)

Nasledujúce štyri roky a štyri mesiace žil Selkirk na ostrove celkom sám. Živil sa kôrovcami, kozami a výhonkami. Aby zahnal nudu, často čítal Bibliu a učil mačky tancovať. Potom, čo sa dvakrát úspešne ukryl pred španielskymi bukaniermi, ho konečne v roku 1709 zachránil anglický kapitán Woodes Rogers.

Najznámejší stroskotanec v dejinách sa pravdepodobne stal predlohou Robinsona Crusoa Daniela Defoa. V roku 1966 bol ostrov Más a Tierra premenovaný na Ostrov Robinsona Crusoa. Dnes na ňom žije pár stoviek ľudí. Miesto vyniká neskutočnou krásou, sú tu korálové útesy, belostné pláže, krištáľové lagúny a hojnosť tropického ovocia, nie je to teda najhoršie miesto na stroskotanie.

Ostrov Robinson Crusoe
Pár stovák ľudí na ostrove žije v zátoke

Dvojhodinové lety vyrážajú zo Santiaga niekoľkokrát týždne. Vydaj sa na vrchol Selkirk’s Lookout, stroskotanec tento trojhodinový pochod vykonával denne, aby mohol z vrcholu sledovať lode, ktoré by ho mohli zachrániť.

Čile ponúka ďalšie miesta

Čile - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Chile
Hlavné mesto: Santiago
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 12. február 1810
Rozloha: 756096 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: čilské peso
Kód meny: CLP
Kurz (za 1 € dostaneš): 1044.883 CLP
Medzinárodný kód krajiny: CHL
Internetová doména: .cl
Predvoľba telefónneho čísla: +56