Skip to content

Vnútrozemské more

Plytké, slané more ako súčasť Perzského zálivu bolo bezpečným útočiskom pre pirátov z 19. storočia

Približná doba čítania: 3 minúty

Obrovská kaluž plytkej slanej vody leží na veľkej ploche zapadnutých piesočných dún. Je to veľmi zvláštne prostredie, ktoré ešte viac fascinuje svojou históriu pirátskej pevnosti.

Vnútrozemské more (Khawr al Udayd) je morská zátoka Perzského zálivu, ktorý leží na hranici medzi Katarom a Saudskou Arábiou. Vďaka nízkym zrážkam a vysokým teplotám je voda slanejšia ako neďaleký záliv.

Piráti z Abu Dabí používali v 18. rokoch 19. storočia ako útočisko, super slanú vodnú plochu. Aj pre netrénované oko si ľahko domyslíš, že kto sa chce pokúsiť plaviť v týchto vodách, musí dobre poznať prostredie a mať pozoruhodné námornícke schopnosti. Piráti samozrejme túto oblasť dobre poznali a mali talent pre navigáciu, čo im zaručovalo, že vnútrozemské more bolo pre nich perfektné útočisko.

Piráti boli tak problémovými, že bolo vyslané anglické námorníctvo, aby sa touto otázkou zaoberalo. Angažovanosť a prítomnosť anglického námorníctva v tejto oblasti bohužiaľ iba zvýšila už aj tak vysoké napätie medzi katarom, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi.

Inland Sea, Qatar

Piráti neboli jediní, ktorí našli útočisko v rámci tohto slaného morského zálivu. Zásahom hyper-slaných vôd do púšte sa zrodil jedinečný ekosystém nad aj pod vodou. V jednom spoločenstve tu žijú rôzne druhy morských orlov, morských korytnačiek, kormoránov, plameniakov, púštnych líšok a oryxov. Počas odlivu máš veľkú pravdepodobnosť nájsť fosílie ulitníkov, lastúrnikov, koralov, morských červov a ďalších.

Inland Sea, Qatar

Odľahlosť vnútrozemského mora je okamžite citeľná po opustení najbližšej osady Mesaieed. Komfort jazdy po spevnených cestách rýchlo ustúpi a nastúpi jazda po zvlnených dunách a soľných pláňach, ktoré niekedy prerušujú drsné miesta pripomínajúce štrk. Návšteva počas prílivu znamená vidieť duny mierne sa zvažujúce do mora. Odliv naopak odhaľuje terén pokrytý mikrobiálnymi druhmi ktoré vykresľujú zaujímave vzor v krištáľovo čistej vode.

Určite si zabezpeč vozidlo s pohonom 4×4 a pred opustením Mesaieed by mali byť pneumatiky nahustené na cca 1.3 bar. V prípade potreby ti okoloidúce autá pomôžu, ale je lepšie ísť ako súčasť kolóny. Existuje veľa spoločnosti, ktoré ponúkajú poldenné, celodenné alebo nočné návštevy tejto oblasti.

Inland Sea, Qatar

V roku 2007 bolo vnútrozemské more vyhlásené za najväčšiu prírodnú rezerváciu UNESCO. Zaberá plochu približne 1 833 km², čo je viac, ako 10% územia Kataru!

Katar ponúka ďalšie miesta

Katar - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: قطر
Hlavné mesto: Dauha
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: emirát
Dátum vzniku: 3. septembra 1971
Rozloha: 11581 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: katarský rijál
Kód meny: QAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.877 QAR
Medzinárodný kód krajiny: QAT
Internetová doména: .qa
Predvoľba telefónneho čísla: +974

Blízke miesta do +/- 300km