Skip to content

Stroskotanie lode Lord Lonsdale

Hrdzavý trup tejto lode z roku 1899 slúži ako pocta objaviteľom z konca sveta.

Približná doba čítania: 2 minúty

Neďaleko čílskeho cípu, v meste Punta Arenas, sa nachádzajú pozostatky fregaty: starého lodného stroja s názvom „Lord Lonsdale“. Ako a prečo sa tu ocitla, je trochu záhadou.

Lord Lonsdale sa vydal na svoju poslednú cestu v roku 1909 do nemeckého Hamburgu. Desať rokov stará loď mala plávať až do Mazatlánu na západnom pobreží Mexika. Keďže Panamský prieplav bol stále vo výstavbe, znamenalo to cestu cez Magellanov prieliv, ktorý oddeľuje pevninu Čile od Ohňovej zeme. Počas zastávky v prístave Stanley na Falklandských ostrovoch loď zachvátil požiar. Požiar sa vymkol spod kontroly, a tak urobili jedinú vec, ktorú mohli – loď potopili.

Stanley Harbour je od Punta Arenas vzdialený 560 míľ, takže to, ako a prečo skončila práve tu, trocha zamotáva hlavu. Po požiari bol oceľový trup (telo lode, ktoré pláva, ale nie je spôsobilé na plavbu) predaný obchodnej spoločnosti Braun & Blanchard. Tí ju možno plánovali presunúť do svojich skladov v Puerto Natales, aby ju mohli použiť na skladovanie – čo si vyžadovalo stovky kilometrov vlečenia cez úžinu -, ale loď sa presunula len do Punta Arenas, než ju doslova opustili.

Vrak lode, Čile

Punta Arenas je malé mesto pozdĺž Magellanovho prielivu, ktoré sa často využíva ako východiskový bod na výlety do Antarktídy. Keďže loď Lord Lonsdale zostala uviaznutá na jeho pláži, uviazli s ňou. V tomto prípade možno hľadáme malé pozitívum, pretože na mieste je teraz nápis (v preklade zo španielčiny): „Anglická fregata Lord Lonsdale – Pocta moreplavcom všetkých národností, ktorí preplávali Magellanovo more a umožnili tak čo najlepšie spoznať a osídliť tento región.“

Čile ponúka ďalšie miesta

Stroskotanie lode Lord Lonsdale

Čile - Krátke info

Miestny názov: Chile
Hlavné mesto: Santiago
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 12. február 1810
Rozloha: 756096 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: čilské peso
Kód meny: CLP
Kurz (za 1 € dostaneš): 953.102 CLP
Medzinárodný kód krajiny: CHL
Internetová doména: .cl
Predvoľba telefónneho čísla: +56

Blízke miesta do +/- 300km