Skip to content

Pamätník Sediaceho býka

Miesto posledného odpočinku hunkpapského lakotského náčelníka Tatanka Iyotaka, známeho skôr pod prekladom ako Sediaci býk.

Približná doba čítania: 2 minúty

Toto miesto na západnom brehu rieky Missouri je od roku 1953 miestom posledného odpočinku pozostatkov uznávaného lakotského vojenského a duchovného náčelníka Tatanka Iyotakeho (známejšieho pod menom Sediaci býk).

Indián, pamätník

Sediaci býk sa stal náčelníkom začiatkom 50. rokov 19. storočia. Krátko nato začal organizovať hnutie na odpor proti rozpínavosti Spojených štátov na západ. Mal víziu veľkého víťazstva, ktorá sa naplnila v júni 1876, keď spojené sily kmeňov Lakota Sioux, Severných Šajenov a Arapahov porazili 7. jazdecký pluk americkej armády. Lakotovia a ostatní Indiáni z planín ju nazývali bitka pri Mastnej tráve, zatiaľ čo v amerických historických knihách sa často uvádza ako bitka pri Malom Bighorne alebo Custerov posledný ústup.

Po bitke sa Sediaci býk presťahoval na územie, ktoré si na päť rokov privlastňovala Kanada, a potom sa vrátil na svoje domovské územie a vzdal sa americkým úradom. Dňa 15. decembra 1890 ho zastrelila polícia, ktorá sa snažila lakotského vodcu zatknúť, aby mu zabránila zúčastniť sa na obrade Tanec duchov.

Indián, pamätník

Pôvodne bol Sediaci býk pochovaný pri pamätníku Standing Rock neďaleko Fort Yates v Severnej Dakote. Po rokoch boli náčelníkove pozostatky exhumované a premiestnené na nové pohrebisko bližšie k jeho rodisku. Miesto je zvečnené sochou od renomovaného umelca Korczaka Ziolkowského.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.087 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km