Skip to content

Pamätník Crazy Horse

Do tejto najväčšej horskej rytiny na svete by sa zmestila celá hora Mount Rushmore.

Približná doba čítania: 3 minúty

Keď sa v roku 1927 začalo s vytesávaním hory Rushmore, miestni lakotskí Indiáni proti tomu hlasno protestovali. Black Hills v Južnej Dakote im podľa zmluvy patrili. Náčelník Henry Standing Bear však namiesto jednoduchého protestu napísal Korczakovi Ziolkowskému, ktorý pomáhal pri vytesávaní Mount Rushmore, a požiadal ho, aby pomohol miestnym indiánskym kmeňom vytesať do skaly ich vlastných hrdinov.

Monument Crazy Horse

V roku 1948 začal Ziolkowski pracovať na vytesaní pamätníka Crazy Horse, lakotského vojnového hrdinu, ktorý v 70. rokoch 19. storočia bojoval a zahynul v boji proti vláde Spojených štátov. Hora, ktorú Ziolkowski dostal na vytesanie, sa nachádzala necelých dvanásť kilometrov od Mount Rushmore.

Hoci Ziolkowski v roku 1982 zomrel, práce na pamätníku Crazy Horse naďalej pokračujú. Tvár sochy, ktorá sa týči do výšky 26 metrov, bola posvätená v roku 1998. Po dokončení bude socha dlhá 195 metrov a vysoká 171 metrov, čo z nej robí najväčšiu sochu na svete. Pre porovnanie veľkosti, samotná hlava Crazy Horse je o 8 metrov vyššia ako šestica hláv na Mount Rushmore. Keby ste všetky hlavy Mount Rushmore postavili na seba, veža prezidentských hláv by stále nedosahovala ani polovicu výšky Crazy Horse.

Monument Crazy Horse

Paradoxne dnes takmer všetky miestne indiánske kmene pamätník nepodporujú. Slovami lakotského šamana Lame Deera: “Celý nápad urobiť z krásnej divokej hory jeho sochu je kontamináciou krajiny. Je to proti duchu Crazy Horse.”

Neďaleko sa nachádza Indiánske múzeum Severnej Ameriky a Kultúrne centrum pôvodných obyvateľov Ameriky s rozsiahlou zbierkou predmetov, ktoré rozprávajú o kultúre, tradíciách a dedičstve pôvodných obyvateľov Ameriky. V múzeu sú vystavené vlajky všetkých indiánskych kmeňov, ako aj zbierka obrazov Andrewa Standing Soldier a Hobarta Keitha a fotografie z 19. storočia. Múzeum tiež organizuje množstvo kultúrnych aktivít a ponúka svojim návštevníkom praktické skúsenosti vo Vzdelávacom a kultúrnom centre.

Monument Crazy Horse

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km