Skip to content

Wounded Knee

Masaker pri Wounded Knee známy tiež ako bitka pri potoku Wounded Knee, bol posledný väčší ozbrojený konflikt medzi Siouxmi - Lakotmi a Spojenými štátmi, ktorý Generál Nelson A. Miles označil za "masaker", vo svojom liste komisárovi pre indiánske záležitosti.

Približná doba čítania: 3 minúty

Toto odľahlé a pusté miesto má veľký význam: odohrali sa tu posledné fázy takzvaných indiánskych vojen a práve tu 29. decembra 1890 kavaléria USA zmasakrovala 200 – 300 lakotských Siouxov vrátane žien a detí. Išlo o posledný “boj” Siouxov proti armáde USA, ktorému však predchádzala séria zverstiev, ktorých sa belosi dopustili na pôvodnom obyvateľstve Ameriky. Ide o mimoriadne temnú kapitolu v dejinách USA a veľmi dlho sa o nej nehovorilo v pravom svetle. Až v roku 1990, celých sto rokov po masakri, bolo miesto vyhlásené za národnú historickú pamiatku.

Na pôvodnej lokalite, ktorá sa nachádza hlboko v rezervácii Pine Ridge v Južnej Dakote medzi národným parkom Badlands a hranicou s Nebraskou, toho veľa nie je. Len tabuľa na kraji cesty poskytuje aspoň základné informácie. Okrem toho je tu cintorín, ktorý stojí na mieste bývalého masového hrobu obetí. Na kamennom pamätníku je zoznam mien niektorých významnejších obetí vrátane náčelníka nazývaného Big Foot. Cintorín sa ešte vždy používa, preto by sa návštevníci mali správať úctivo a diskrétne. Niektorým Lakotom prekáža aj zhotovovanie fotografií. Na druhej strane ich však celkom teší záujem verejnosti o toto odľahlé miesto a zopár Lakotov tu predáva suveníry, ručne vyrobené šperky a ďalšie predmety, aby trochu zmiernili chudobu sužujúcu obyvateľov rezervácie.

Návšteva pôvodnej odľahlej lokality masakra je tak trochu ako púť. Existuje však aj jednoduchšia a informatívnejšia alternatíva v podobe múzea Wounded Knee v malom turistickom mestečku Wall. To sa nachádza hneď vedľa jednej z hlavných východozápadných dopravných tepien regiónu, medzištátnej cesty č. 90, ktorá vedie severne od Badlands. Expozícia múzea pokrýva celý príbeh krutého údelu pôvodných Američanov, pričom sa sústreďuje najmä na podrobnosti udalosti 29. decembra 1890 a ich dosah.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km