Skip to content

Mauzóleum Petra II. Petrovića-Njegoša

Zdá sa, že nádherné mauzóleum na vrchole hory venované čiernohorskej ikone nerobí všetkým radosť.

Približná doba čítania: 2 minúty

Veľmi vysoko, na inak nedotknutom vrchole hory v čiernohorskej krajine, je umiestnené Mauzóleum Petra II. Petrovića-Njegoša, ako pamiatka na jedného z milovaných vodcov regiónu, ktorá nie je všetkým po vôli.

Petar II Petrović Njegoš bol viac než len čiernohorský knieža – biskup. Bol filozofom a básnikom a okrem toho bol milovaným politickým a kultúrnym vodcom. Njegoš mal prianie, aby bol pochovaný v maličkej kaplnke, ktorú si postavil pred svojou smrťou v roku 1851. Po skonaní bolo jeho skutočné telo uložené v skromnej kaplnke, nemalo však tam odpočívať donekonečna. Bohužiaľ, malá kaplnka bola počas vojny vážne poškodená a jeho telo bolo presunuté do terajšieho domova na vrchole hôr. O viac ako sto rokov neskôr, v roku 1974, čiernohorské úrady nahradili Njegošovu pohrebnú kaplnku impozantným mauzóleom navrhnutým niekým, kto nikdy nebol a vrchole, čo podnecuje protesty medzi mnohými občanmi.

Novopostavené mauzóleum, ktoré sa nachádza v národnom parku Lovćen, je umiestnené na jednom z dvoch vrchov hory Lovćen. K budove sa dá dostať po dlhej ceste, ktorá sa vinie pohorím, po ktorej nasleduje pešia túra v dĺžke 461 schodov. Vo vnútri mauzólea je veľká žulová soch Njegoša, temná miestnosť s jeho hrobkou a 360-stupňový kamenný vyhliadkový kruh. Viac ako polovicu krajiny je možné vidieť z vrcholu, od Kotorského zálivu cez Skadarské jazero až po Podgoricu. Za jasného dňa a dobrej viditeľnosti je možné vidieť dokonca aj do Albánska a Chorvátska. Napriek protestom domácich málokto môže tvrdiť, že mauzóleum Petra II. Petroviča Njegoša nie je pre národného hrdinu dosť impozantné.

Čierna Hora ponúka ďalšie miesta

Čierna Hora - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Црна Гора
Hlavné mesto: Podgorica
Úradné jazyky: čiernohorčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. júna 2006
Rozloha: 14026 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ME
Internetová doména: .me
Predvoľba telefónneho čísla: +382

Blízke miesta do +/- 300km