Skip to content

Kaplnka sv. Rocha

Svätyňa z 19. storočia pokrytá protetickými časťami ľudského tela! Stále sa čudujeme, čo sa vo svete vyskytuje....

Približná doba čítania: 2 minúty

V štvrti St. Roch leží cintorín. Uprostred cintorína stojí kaplnka. Vo vnútri kaplnky je za mrežovanou bránou malá miestnosť, v ktorej na olupujúcej sa stene visí niekoľko protéz dolných končatín. Na policiach pod nimi ležia sadrové chodidlá, umelé zuby a niekoľko párov sklenených očí.

Kaplnka bola v roku 1867 zasvätená sv. Rochovi spojovanému so zdravím a uzdravovaním. Svätý Roch sa narodil v 14. storočí v Montpellier. Počas života pomáhal v Taliansku ľuďom nakazených morom a niektorých z nich aj vyliečil.

Keď sa v New Orleans rozšírila v 19. storočí epidémia žltej zimnice, modlil sa reverend Peter Thevis k svätému Rochovi, ktorému za ochranu členov svojej farnosti prisľúbil stavbu svätyne.

Hoci na žltú zimnicu zomrelo 40 000 obyvateľov New Orleans, farnosť reverenda Thevisa nezaznamenala žiadne straty na životoch. Reverend teda splnil svoj sľub a postavil na miestnom cintorín malú kaplnku, ktorá bola verejnosti sprístupnená v roku 1876.

Vnútro kaplnky sa od tej doby napĺňala darmi, ktoré zanechali ľudia modliaci sa za uzdravenie rovnako ako tí, ktorým sa pomoci už dostalo. Podlaha je pokrytá vyrytými ďakovnými dopismi a vrstvou mincí. O steny sú oprené dlahy detí trpiacimi obrnou, palice a protézy dolných končatín ovešané krucifixmi.

Cintorín

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.065 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km