Skip to content

Park Kowloonského opevneného mesta

Nahliadni do minulosti kedysi najľudnatejšieho miesta na zemi a v súčasnej histórii. Zákon tu nebol, len anarchia. Napriek tomu to fungovalo.

Približná doba čítania: 3 minúty

Medzi rokmi 1945 – 1993 tvorili Kowloonské opevnené mesto malinkaté byty bez okien, ktoré boli natlačené do 50 metrov vysokých betónových kociek. Po úzkych chodbách sa krútili temné schodiská zaplavené špinou a pachom odpadkov. Východ a západ slnka tu nič neznamenal, v labyrinte uličiek totiž vládla večná temnota, v ktorej sa ľahko utajili zločiny. Jednalo sa o enklávu neresti, v ktorej miesto zákonov vládli čínske triády, obchod s ópiom len kvitol a zubári bez licencií nemotorne trhali skazené zuby.

Na začiatku 19. storočia bolo Kowloonské opevnené mesto postavené ako vojenská pevnosť. Tá bola jediným kúskom pôdy, ktorú Číňania odmietali odovzdať Angličanom, ktorí si od roku 1898 prenajímali Hongkong i tzv. New Territories. V tej dobe bol Kowloon domovom niekoľkých stoviek čínskych vojakov, ktorí chceli pokračovať v obrane pevnosti pred neustále sa rozrastajúcim anglickým impériom. Angličania dovolili Číňanom v Kowloone zostať tak dlho, pokiaľ ich pobyt tu nebránil anglickej nadvláde nad Hongkongom.

Kowloon City Park

Dohoda však dlho nevydržala. Nasledujúci rok sa Angličania do opevnenia prihnali a zmocnili sa ho. Vo vnútri našli len asi 150 osôb. Anglická vláda sa o miesto ďalšie desiatky rokov nezaujímala. Postupne sa sem sťahovali squatteri a po konci druhej svetovej vojny sa z Kowloonu začalo pomaly stávať preľudnené miesto neresti. V dobe najväčšieho zaľudnenia tu žilo 33 000 osôb, v prepočte teda 44 580 obyvateľov na jeden kilometer štvorcový. S takým preľudnením sa z tohoto mesta stalo jedno z najhustejších obývaných miest v dejinách ľudstva.

Kowloon City Park
Zmenšený model mesta sa nachádza priamo v parku

V roku 1987 sa hongkongská vláda konečne rozhodla Kowloonské opevnené mesto zrovnať so zemou a nahradiť ho parkom. Enkláva bola strhnutá roku 1994 a boli tak odhalené niektoré prvky pôvodnej pevnosti ako delá a časti stien. Tieto artefakty spoločne s modelom tejto starej preplnenej dediny sú teraz vystavené v Parku Kowloonského opevneného mesta, v ktorom taktiež nájdeš tiché záhrady uprostred hektického veľkomesta.

Pozri si určite dobový dokument tohto miesta.

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.797 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86