Skip to content

Monster Building

Táto mohutná stavba je v skutočnosti päť vzájomne prepojených výškových budov postavených v 60. rokoch 20. storočia.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hongkong si nie nadarmo vyslúžil povesť betónovej džungle. Jeho rušné ulice sú plné ľudí aj mrakodrapov. Obzvlášť jedna obrovská budova ponúka ohromujúci pohľad na obrovské množstvo obyvateľov. Jej jednotlivé jednotky sú naskladané jedna na druhú a vytvárajú farebnú, súdržnú tapisériu domov.

Quarry Bay je husto obývaná štvrť vo východnom Hongkongu, kde sa každoročne otvárajú ďalšie a ďalšie priemyselné a obytné priestory, ale snáď žiadna budova nie je taká zhustená ako “Monster Building”.

Monster Building, ako ju prezývajú miestni obyvatelia, nie je v skutočnosti jedna budova, ale komplex v tvare písmena E zložený z piatich nadväzujúcich stavieb: Oceanic Mansion, Fook Cheong Building, Montane Mansion, Yick Cheong Building a Yick Fat Building. Boli postavené počas populačného boomu v 60. rokoch 20. storočia s cieľom ponúknuť vládou dotované bývanie pre obyvateľov s nízkymi príjmami.

Komplex má podobný vzhľad ako iné dotované bývanie postavené v tom istom desaťročí, keď sa horné poschodia budovy využívali ako obytné domy a na spodných poschodiach boli obchody s čajom, rybami a inými potravinami a tovarom pre domácnosť. Vďaka svojej symetrii vhodnej na fotografovanie a esteticky pôsobivej architektúre sa budova stala obľúbeným miestom mestských dobrodruhov a instagramerov. Oblasť bola použitá ako kulisa vo viacerých filmoch vrátane Ghost in the Shell a Transformers.

S nárastom popularity sa fotografovanie budovy stalo náročnejším kvôli zákazu vstupu verejnosti na vnútorné nádvorie.

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.773 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86