Skip to content

Rocchetta Mattei

Na vrchole talianskeho kopca stojí táto surrealistická pevnosť, ktorú postavil šialený vynálezca elektrohomeopatie.

Približná doba čítania: 3 minúty

Už zvonku vyzerá mohutná pevnosť známa ako Rocchetta Mattei ako zlepenec architektonických štýlov a interiér je ešte bláznivejší vďaka viac než trochu výstrednému tvorcovi hradu Cesare Matteiovi, ktorý je známy najmä ako otec “elektrohomeopatie”, lekárskej praxe, ktorá údajne lieči rakovinu.

Na malebnom vrchole kopca v severných Apeninách, kde teraz stojí Rocchetta Mattei, stojí už takmer od roku 1200 n. l. pevnosť. Súčasný hrad sa začal stavať v roku 1850 na príkaz grófa Cesareho Matteia, mierne pomäteného samouka, lekára a politika, ktorý vyvinul vlastný liečebný systém, ktorý podľa neho využíval životnú energiu (elektrinu) rastlín na liečenie všetkých ľudských chorôb vrátane rakoviny. Mattei si predstavoval svoj zámok ako domov svojej medicínskej revolúcie a s nadšením a sústredením dieťaťa postavil “Rocchetta”, ako ho nazýval.

Rocchetta Mattei

Zmiešaval stredoveké, stredovýchodné a gotické štýly, aby sme vymenovali aspoň niektoré, a zdalo sa, že Mattei jednoducho vytvára priestory podľa toho, ako ho napadne. Rozloženie hradu nie je o nič lepšie, pôsobí ako skutočný labyrint ľubovoľne prepojených miestností. Mnohé prvky boli tiež postavené z falošných alebo maskovaných materiálov, napríklad z maľovaných “vitráží”. Zdá sa, že každá z miestností slúžila aj svojmu zvláštnemu účelu, najmä “deväťdesiatková miestnosť”, ktorú Mattei špeciálne postavil na usporiadanie hostiny, ktorá sa mala konať pri príležitosti jeho 90. narodenín a na ktorej mal oslavovať on a jeho nestarnúci krajania.

Nanešťastie sa Mattei takejto oslavy nikdy nedočkal, pretože zomrel vo veku 87 rokov. Po jeho smrti zámok niekoľkokrát zmenil majiteľa a raz bol dokonca darovaný mestu Bologna, ktoré tento bizarný dar odmietlo. V 80. rokoch 20. storočia bol hrad úplne opustený a chátral. V roku 2000 však prevzala kontrolu nad objektom nezávislá skupina na ochranu pamiatok, ktorá ho začala opravovať a časť sprístupnila verejnosti.

Rocchetta Mattei

Matteiho elektrohomeopatia sa stále praktizuje v niektorých kútoch sveta, napríklad v Indii a Pakistane, ale skutočným dôkazom Matteiho geniality/šialenosti môže byť jeho milovaná Rocchetta.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km