Skip to content

Sikkim

Nezávislé budhistické kráľovstvo, v roku 1975 anektované Indiou.

Približná doba čítania: 3 minúty

Skoro ráno započul posledný kráľ Sikkim burácanie vojenských áut. Razili si cestu do kopca k jeho palácu. Netrvalo dlho a indické jednotky o sile päť tisíc mužov ľahko premohlo len 243 palácových strážcov. Do obeda bolo po všetkom a nezávislé himálajské kráľovstvo prestalo existovať.

Vlajka Sikkim

Šokovaný kráľ Palden Thondup Namgyal skončil v domácom väzení. Vôbec nemohol uveriť tomu, čo sa stalo – patril predsa k verným priaznivcom indického premiéra Džaváharlála Nehrúa, ktorý osobne existenciu sikkimského kráľovstva požehnal, keď India získala v roku 1947 nezávislosť. Sám Nehrú vtedy dokonca doslova prehlásil: “Uchvátiť malú krajinu ako Sikkim násilím, to je ako strieľať muchy puškou.” Lenže teraz sa písal rok 1975, Nehrú bol po smrti a vláde predsedala jeho dcéra Indíra Gándhíová. K anexii Sikkim sa jej kabinet rozhodol v tajnosti už o niekoľko rokov skôr, všetko pripravila tajná služba RAW. Jej agenti v tichosti medzi obyvateľstvom kráľovstva podporovali proindické nálady a nenápadne podnecovali akcie proti monarchii. Však tiež už dva roky v uliciach Gangtoku pravidelne prepukali nepokoje.

सिक्किम

Geopolitický význam Sikkim je totiž omnoho väčší, než by sa podľa jeho malej rozlohy mohlo zdať. Územie sa nachádza medzi dvoma veľmi dôležitými himálajskými priesmykmi a hraje naozaj strategickú rolu v politických machináciách medzi Indiou a Čínou. Indíra Gándhíová anexii Sikkim odôvodnila dôležitým národným záujmom a začlenila ho do svojej krajiny čoby dvadsiaty druhý zväzový štát.

सिक्किम

Po obsadení krajiny indickou armádou došlo i na referendum, v ktorom 97,5% účastníkov podporilo splynutie s Indiou. Podľa niektorých obyvateľov Sikkim ale India vyvíjala na hlasujúcich dosť výrazný nátlak. Čína proti anexii protestovala, v roku 2003 ju však oficálne uznala. India na oplátku potvrdila, že Tibet považuje za súčasť Číny. Toto dvoje prehlásenie sa všeobecne považuje za prielom v indicko-čínskych vzťahoch. Osud Sikkim je tak spečatený, skvelá geografická poloha sa stala jeho prekliatím.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.647 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km