Skip to content

Paseo Yortuque

Prejdi sa medzi desiatkami sôch zobrazujúcich predkolumbovských kráľov, bohov a nadprirodzené bytosti.

Približná doba čítania: 2 minúty

Peru na pobreží Tichého oceánu, je bohaté na zlato, striebro, kultúru a bolo ústredným bodom mnohých predkolumbovských civilizácii. Väčšina z nás pozná Inkov, ale to len preto, že v čase napadnutia Španielmi boli dominantnou ríšou v tejto oblasti. Samotná ríša Inkov však trvala len krátko, približne 100 rokov a predchádzali jej väčšie a staršie kultúry, ako Moche (od roku 100 do roku 700) a Lambayeque (od roku 700 až do 1375). Tieto kultúry môžeš spoznať a zažiť počas bezplatnej, takmer dva kilometre dlhej prechádzke históriou v peruánskom Chiclayu.

Paseo Yortuque, dokončený v roku 2015, obsahuje nástenné maľby a viac ako 60 sôch v nadživotnej veľkosti obklopených tisíckami pôvodných stromov a inej miestnej flóry. Väčšinu sôch vytesal arequipeňský umelec Fredy Luque ako poctu kultúre Moche a Lambayeque.

Sochy cisárskeho kráľovského dvora a ich poddaných sa zdajú byť primerane hrdinské, ale veľa bohov a polobohov je až zastrašujúcich.

Paseo Yortuque

Nástenné maľby pozdĺž chodníka dopĺňajú scenériu do historického kontextu, ktorý siaha od najskorších obyvateľov cez pôvodné ríše a koloniálnu fázu až po nezávislosť od Španielska ktoré vyvrcholilo vojnou.

Ulicu je najlepšie navštíviť hneď ráno, pretože popoludní to môže byť veľmi horúca prechádzka.

Peru ponúka ďalšie miesta

Paseo Yortuque

Peru - Krátke info

Miestny názov: Peru
Hlavné mesto: Lima
Úradné jazyky: španielčina, kečuánčina, ajmarčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 28. júl 1821
Rozloha: 1285216 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: sol
Kód meny: PEN
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR PEN
Medzinárodný kód krajiny: PER
Internetová doména: .pe
Predvoľba telefónneho čísla: +51

Blízke miesta do +/- 300km