Skip to content

Sarcofagos de Karajía

Tieto obrovské múmie sú zlovestne zasadené do peruánskeho útesu a zakončené skutočnými ľudskými lebkami.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vertikálne sarkofágy z Carajía (alebo Karajía), ktoré sa pozerali dole z útesu v peruánskej riečnej rokline, strážili údolie Utcabamba stovky rokov, kým sa vedcom podarilo vyliezť nahor a preskúmať záhadné múmie.

Sarcifagos de krajia

Sedem stojacich pohrebných schránok (pôvodne ich bolo osem, no jedna z nich sa zrútila počas zemetrasenia v roku 1928) vytvorených niekedy v 15. storočí civilizáciou Chachapoya sa nachádza takmer 700 metrov nad dnom údolia. Zatiaľ čo veľká časť kultúry Chachapoya sa po dobytí Inkami a jednoducho v priebehu času stratila, sarkofágy sa vďaka svojej zdanlivo nemožnej polohe zachovali zväčša neporušené. Každá z postáv má pozoruhodnú výšku osem metrov a sú postavené z trávy a hliny a zabudované priamo do steny útesu. V niektorých hroboch sa dokonca stále zachovali ľudské lebky, ktoré boli nainštalované na vrchu sarkofágov.

Sarcifagos de krajia

Až v polovici 19. storočia sa výskumníkom podarilo vyliezť na skalnú stenu a preskúmať múmie, datovať ich a špekulovať o ich vyhotovení. Predpokladá sa, že pôvodní architekti týchto hrobov pracovali s prírodnými výbežkami, ktoré boli neskôr buď úmyselne, alebo prirodzene zničené. Hoci sú sarkofágy do značnej miery chránené pred prírodnými živlami skalnými stenami, ktoré ich obklopujú, vtáky a iné drobné živočíchy na nich napáchali určité škody. Výskumníci odstránili obsah sarkofágov, aby zachránili staroveké vnútornosti pred ďalším drancovaním.

Peru ponúka ďalšie miesta

Peru - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Peru
Hlavné mesto: Lima
Úradné jazyky: španielčina, kečuánčina, ajmarčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 28. júl 1821
Rozloha: 1285216 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: sol
Kód meny: PEN
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.052 PEN
Medzinárodný kód krajiny: PER
Internetová doména: .pe
Predvoľba telefónneho čísla: +51

Blízke miesta do +/- 300km