Skip to content

Pedreres de s’Hostal

Starý lom premenený na rekreačný a kultúrny priestor.

Približná doba čítania: 2 minúty

Marés je miestny výraz, ktorý sa na Baleárskych ostrovoch používa pre pieskovec zložený z vápencových častíc, ktoré sú spojené prírodným karbonátovým tmelom. Vzniká litifikáciou dún. V 19. storočí začali obyvatelia Menorky ťažiť marés z kameňolomu neďaleko Ciutadella. Ťažba prebiehala počas celého 20. storočia.

Nakoniec sa činnosť v lome ukončila v roku 1994. Podľa španielskych zákonov museli pracovníci kameňolomu zasypať plochu (viac ako sedem hektárov) a zalesniť ju. S postupným opúšťaním lomu sa objavili smeti a odpad všetkého druhu. Lomy mohli skončiť ako obrovská skládka odpadu, ale vznik súkromnej neziskovej nadácie zachránil priestory pred zánikom. V samotnom kameňolome vznikajú miesta, ako napríklad javisko pre divadlo alebo koncerty, alebo labyrint zo samotného pieskovca.

Zámerom je propagovať lom ako dedičstvo pretvárajúcej ľudskej činnosti na krajinu, a to nad rámec priemyselného významu oblasti. V súčasnosti sa v Pedreres de s’Hostal konajú land artové a botanické výstavy, kultúrne podujatia a prehliadky so sprievodcom.

Kameňolom

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km