Skip to content

Svet morských koníkov

Aktívna farma morských koníkov v súčasnosti zachraňuje tasmánsku rybku pred vyhynutím.

Približná doba čítania: 3 minúty

Z 50 známych druhov morských koníkov na svete je 17 endemických v Austrálii. Sú to jedny z najkrajších a najzáhadnejších variácií, od očarujúceho zebrovaného morského koníka, ktorý žije v koralových útesoch severnej Austrálie, až po majestátneho listnatého morského koníka, ktorý sa ukrýva v morskej tráve pozdĺž južného pobrežia.

Svet morských koníkov

Svet morských koníkov sa začal ako výskumný projekt Tasmánskej univerzity zameraný na životný cyklus tasmánskeho morského koníka. Projekt sa rozrástol na chovnú farmu a potom na podnik, ktorý bol oficiálne otvorený v roku 1998 a dodáva čínskemu priemyslu holistickej medicíny lacnejšiu a ekologickejšiu alternatívu k lovu divokých morských koníkov.

Svet morských koníkov

Po zavedení austrálskeho zákona o ochrane životného prostredia a biodiverzity v roku 1999 sa Seahorse World stal jedinou austrálskou chovnou farmou s licenciou na chov a export morských koníkov v zajatí, čo umožnilo podniku stať sa turistickou destináciou a zároveň hlavným dodávateľom morských koníkov pre niektoré z najväčších akvárií na svete.

Svet morských koníkov

Okrem chovu sa spoločnosť Seahorse World veľmi aktívne podieľa na ochrane morských živočíchov, predovšetkým na úsilí o návrat červenej rybky z okraja vyhynutia. Červená rybka sa vyskytuje len v Tasmánii a skôr chodí ako pláva, pretože sa plazí po morskom dne pomocou plutiev. Morskí biológovia odhadujú, že vo voľnej prírode zostalo len asi 100 dospelých jedincov. V roku 2017 sa Národný tím pre obnovu populácie červených koníkov obrátil na organizáciu Seahorse World a požiadal ju o podporu prostredníctvom umiestnenia prvého kŕdľa mláďat červených koníkov narodených v zajatí. Chovateľský program bol úspešný; mláďatá červených koníkov prežili a ako mladé boli vypustené do voľnej prírody.

Svet morských koníkov
Červená rybka (Thymichthys politus)

Organizácia Seahorse World pokračuje v programe chovu a výskumu červených koníkov a jej cieľom je ďalej šíriť povedomie o ťažkom osude týchto koníkov v zahraničí.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.618 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km