Skip to content

Múzeum jadrovej vedy a histórie

Oficiálne atómové múzeum Spojených štátov skúma výbušnú a plodnú históriu veľmi znevažovaného zdroja energie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto štátna inštitúcia sa nachádza v Albuquerque v Novom Mexiku východne od leteckej základne Kirtland Air Force Base a slúži ako ústredné múzeum všetkého, čo súvisí s jadrovými zbraňami v USA. Pokrýva dejiny vedy a toho, ako Projekt Manhattan viedol k zostrojeniu prvej jadrovej bomby. Približuje aj použitie tejto novej zbrane hromadného ničenia v Hirošime a Nagasaki, objektívne porovnáva výhody a nevýhody tohto rozhodnutia a predostiera s tým súvisiace etické dilemy.

Veľká časť múzea je venovaná obdobiu studenej vojny a jej jadrovému arzenálu. K exponátom patria najmenšie jadrové zbrane, aké sa kedy vyvinuli, ale aj celé termonukleárne hlavice (pravdaže, nefunkčné). Zrejme najzaujímavejšie je oddelenie venované takzvaným Broken Arrows, ktoré predstavuje rôzne nehody, čo sa udiali v spojitosti s jadrovými zbraňami. Sú tu vystavené obaly bômb z incidentu Palomares z roku 1966, keď nad Španielskom havarovalo lietadlo vzdušných síl USA B-52 a stratilo pri tom svoje termonukleárne bomby, ktoré sa potom hľadali pri horúčkovitej pátracej akcii.

National Museum of Nuclear Science & History

Expozícia múzea ďalej oslavuje koniec studenej vojny aj využitie jadrovej energie nielen na výrobu elektrickej energie, ale aj v medicíne. V prvopočiatku atómového veku sa dokonca uránom farbil kuchynský riad dozelena alebo dočervena.

Múzeum tiež má expozíciu pod holým nebom. Tvoria ju rôzne lietadlá ako B-52, napodobeniny jadrových bômb a takisto rakiet všetkých veľkostí vrátane modelov Peacekeeper MX a Titan.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km