Skip to content

Severné mólo Karosta

Kilometer dlhé mólo sa tiahne od zničenej pevnosti až do Baltského mora.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jedno z najväčších mól v celej Európe sa tiahne viac ako kilometer do Baltského mora. Môžete sa po ňom prejsť až na jeho koniec, odkiaľ sa vám naskytne neskutočný výhľad na okolitý prístav, pretože pevnina sa vám stráca z dohľadu.

Karosta

Severné mólo je súčasťou Karosty, zničenej pevnosti v Liepaji, ktorá zostala z čias cárskeho a sovietskeho Ruska. Je to obrovský systém nespočetných bunkrov, diel a ďalších obranných zariadení, v ktorom kedysi žilo asi 20 000 ľudí. Obrovské mólo s vlnolamom bolo postavené na ochranu pred búrkovými vlnami, spevnené betónovými trojnožkami.

Vojenské mesto vytvoril v roku 1890 cár Alexander III. na obranu pred susedným Nemeckým cisárstvom. V krajne nešťastne zvolenom čase však bola pevnosť zničená po podpísaní priateľskej zmluvy medzi Ruskom a Nemeckom tesne pred prvou svetovou vojnou.

Karosta

Dnes je Karosta zbierkou veľmi zaujímavých pozostatkov sovietskej éry. Zvyšky pevnosti ešte viac zničila erózia a more, čoho výsledkom je podivná scenéria mnohých prázdnych, tmavých bunkrov a podzemných chodieb, do ktorých môžete vstúpiť a preskúmať ich.

Pred niekoľkými rokmi bolo ešte možné prísť autom až na koniec móla, ale dnes si ho môžete prezrieť len pešo. Prvých niekoľko stoviek metrov môžete vidieť množstvo rybárov, ktorí skúšajú svoje šťastie. Posledný úsek je čoraz ťažšie prejsť, pretože mólo sa čoraz viac rozpadáva. Keď sa však dostanete až na koniec, odmenou vám bude neuveriteľný výhľad na zrúcaniny mesta Karosta.

Karosta

Lotyšsko ponúka ďalšie miesta

Lotyšsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Latvija
Hlavné mesto: Riga
Úradné jazyky: lotyština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 18. november 1918
Rozloha: 64589 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LVA/LV
Internetová doména: .lv
Predvoľba telefónneho čísla: +371

Blízke miesta do +/- 300km