Skip to content

Tilts uz nekurieni

Uprostred lotyšského vidieka sa nachádza nezvyčajná stavba, ktorá určite vzbudí zvedavosť každého, kto sa s ňou stretne. “Tilts uz nekurieni” alebo “Most do nikam” je úzkorozchodný železničný most, ktorý nevedie vôbec nikam a na oboch koncoch ho obklopuje len svieža zelená lúka.

Betónový most cez rieku Abava, dlhý len 55 metrov, bol postavený v roku 1940 a mal byť súčasťou novej železničnej trate Tukums – Kuldiga, ktorá bola vo výstavbe. Bol to jeden z mnohých ambicióznych projektov, ktoré plánovala čerstvo nezávislá a rýchlo sa rozvíjajúca Lotyšská republika. Potom vypukla druhá svetová vojna.

Keďže krajina bola vo vojne, železničná trať nebola nikdy dokončená. Vysoké náklady na stavebné práce a výstavbu sú hlavným faktorom pri výstavbe akejkoľvek železnice. Keďže tieto činnosti si vyžadujú špecializované vybavenie a personál, nie je zriedkavé, že tieto časti projektu sa dokončia skôr ako celková pokládka trate.

“Tilts uz nekurieni” stále stojí neporušený, čo je zvláštny pohľad v obci Irlavas, neďaleko mesta Sāti. Pre mnohých miestnych obyvateľov predstavuje osamelý most do nikam aj akýsi vojnový pamätník. Pripomína neúspešnú snahu Nemcov o pokračovanie mosta počas nacistickej okupácie Lotyšska na začiatku 40. rokov 20. storočia. Unikátna stavba síce neslúži žiadnemu praktickému účelu, ale patrí k Lotyšsku.

Upmalnieki, Sāti, Irlavas pag., Tukuma nov., Latvija, Sāti, Irlava Parish, LV-3137, Latvia
56.9125104,22.9769783
Stiahni si KML súbor
Lotyšsko - Krátke info

Latvija
Miestny názov: Latvija
Hlavné mesto: Riga
Úradné jazyky: lotyština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 18. november 1918
Rozloha: 64589 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LVA/LV
Internetová doména: .lv
Predvoľba telefónneho čísla: +371

Blízke miesta do +/- 300km