Skip to content

Kráľovstvo Torgu

Tento imaginárny mikronárod v juhozápadnom kúte Estónska vznikol administratívnou chybou.

Približná doba čítania: 3 minúty

Takzvané kráľovstvo Torgu vzniklo v roku 1992, krátko po tom, ako Estónska republika získala nezávislosť od Sovietskeho zväzu. V tom čase bol polostrov Sõrve na ostrove Saaremaa rozdelený na dve obce, Salme a farnosť Torgu. Ale počas tvorenia novej estónskej ústavy úradníci jednoducho zabudli farnosť Torgu vôbec započítať. Vďaka tejto ľudskej chybe sa táto oblasť s rozlohou 48,8 km² technicky vzaté neriadila ústavou.

Torgu Kuningriik

Päťsto ľudí, ktorí v tejto oblasti žili, bolo touto nedbalosťou prekvapených, ale čoskoro sa rozhodli túto chybu využiť. Prišli s nápadom založiť si vlastnú krajinu a nazvať ju kráľovstvom. Trón ponúkli novinárovi a politickému aktivistovi Kirillovi Teiterovi, ktorý ho prijal a stal sa prvým (a jediným) monarchom, ktorý vládol novovzniknutému kráľovstvu Torgu. Kráľovstvo má vlastnú vlajku, erb so “slimákom-drakom” ako symbolickým zvieraťom a vlastnú menu “kirill”, pričom hodnota 1 kirillu je stanovená na cenu pol litra miestnej vodky.

Keď bol v roku 1993 prijatý nový zákon, oblasť Torgu bola opäť oficiálne započítaná do ústavy, ale miestni obyvatelia si obľúbili byť vo vlastnom kráľovstve a napriek tomu s ním naďalej pokračovali. V roku 2017 boli všetky obce na ostrove zlúčené do jednej, ale duch kráľovstva stále žije v srdciach miestnych obyvateľov. V celej bývalej farnosti môžete vidieť tu a tam vlajúce vlajky Torgu a vystavené erby. Hraničné znaky vymedzujúce hranice Torgu sa používajú len pri pamätných dňoch a výročiach, ale ak sa vydáte na vzdialený koniec polostrova Sõrve, určite sa ocitnete v hraniciach kráľovstva.

Torgu Kuningriik

V tomto regióne sa nachádzajú aj ďalšie známe pamiatky v rámci hraníc kráľovstva: Medzi najznámejšie miesta, ktoré môžete navštíviť, patrí Vojenské múzeum Sõrve, vojenská obranná batéria Stebel a maják Sõrve.

Estónsko ponúka ďalšie miesta

Estónsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Eesti
Hlavné mesto: Tallinn
Úradné jazyky: estónčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 24. február 1918
Rozloha: 45227 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: EST/EE
Internetová doména: .ee
Predvoľba telefónneho čísla: +372

Blízke miesta do +/- 300km