Skip to content

Ruiny mesta Sauran

Kedysi to bolo najväčšie mesto v Kazachstane a významná zastávka na Hodvábnej ceste.

Približná doba čítania: 4 minúty

Sauran sa nachádza v dnešnom Južnom Kazachstane a pôvodne bol možno osídlený už v 7. storočí. V 10. storočí bol prekvitajúcou metropolou, ktorú stredoveký geograf Al-Maqdisi opísal ako “veľké mesto obklopené siedmimi hradbami”. Archeológovia boli zmätení, keď v týchto ruinách nenašli sedem hradieb, až kým nenašli inú blízku pamiatku a nezistili, že mesto sa presťahovalo niekedy v 12. alebo 13. storočí.

Nikto nevie, prečo bolo mesto presunuté. Niektorí sa domnievajú, že pôvodné mesto bolo opustené kvôli prítomnosti bubonického moru, ktorý pravdepodobne priniesli obchodníci putujúci po Hodvábnej ceste. Iní sa domnievajú, že bolo opustené po tom, čo ho dobyl Džingischán. Slúžilo však ako hlavné mesto mongolskej Bielej hordy až do čias Tamerlána, ale zdá sa, že s úpadkom ríše upadol aj osud Sauranu.

V 14. storočí Sauran prežíval znovuzrodenie a bol prestavaný na svojom súčasnom mieste. V čase jeho rozkvetu ho básnik Wāṣefi v 16. storočí opísal ako “veselý a jasný, s jemným osviežujúcim vzduchom” a obsahujúci “všetky druhy krásnych stromov”. Sauran zostal kľúčovým mestom v Strednej Ázii až do 18. storočia, keď v regióne začalo dominovať neďaleké mesto Turkestán, vzdialené 35 km juhovýchodne.

Tajomstvom stáročnej prosperity Sauránu v púšti je rozsiahle podzemné usporiadanie zavlažovacích kanálov. Systém známy ako kyariz využíval horizontálne tunely, aby využil prirodzený tok z horských vodonosných vrstiev a sútoku troch malých riek: Tastaksay, Aksay a Maydantal. Každých 50 metrov pozdĺž tunelov boli vykopané vertikálne studne, ktoré umožňovali prístup k vode a slúžili ako vetracie otvory pre otrokov, ktorí kopali kanály. Na pumpovanie čerstvého vzduchu do podzemia sa používali aj mechy pre kopáčov, ktorí nosili plávacie zariadenia z tekvicových šupiek na ochranu pred utopením počas náhlych záplav.

Mesto bolo viac rozpoznateľné vďaka tomu, čo bolo nad zemou, vrátane dvoch vysokých minaretov s jedinečnou konštrukciou. Boli vyrobené z tehál s vnútornými točitými schodiskami, ktoré sa hojdali, alebo aspoň vyzerali, že sa hojdajú. Podľa prvých písomných správ mali ohromiť návštevníkov a zlepšiť povesť mesta ako centra islamského sveta. Žiaľ, koncom 19. storočia sa veže zrútili.

Hodvábna cesta, Kazachstan
Minarety Sauran v roku 1866

Kolujú fámy, že J. R. R. Tolkien pomenoval postavu Saurona v Pánovi prsteňov podľa tohto starobylého mesta s dvoma vežami, ale v skutočnosti je slovo “Sauron” odvodené zo staronórčiny a znamená “odporný”. Bez ohľadu na to, ruiny a história Sauronu podnecujú predstavivosť rovnako ako akýkoľvek fantasy príbeh.

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Kazachstan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km