Skip to content

Ružica Grad

Podľa legendy sa na mieste tohto stredovekého hradu schádzali víly.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ružica Grad je najväčšia pevnosť v chorvátskej Slavónii s rozlohou viac ako 8 000 metrov štvorcových. Keďže pôvod stredovekej stavby zostáva neznámy, v priebehu rokov sa stala predmetom legiend. Podľa legendy o Ružica Grade bol tento hrad miestom stretávania víl, kde sa pripravovali čarovné nápoje.

Víly sa tu v pokoji schádzali, až kým sa jedného dňa istý šľachtic nerozhodol postaviť opevnené sídlo práve na tomto mieste. Víly, vystrašené týmto ohrozením ich miesta stretávania, použili svoje kúzla, aby šľachticovi prekazili jeho stavebné plány. Čokoľvek počas dňa robotníci postavili, víly cez noc zničili.

Šľachtic sa kvôli tomu rozhneval a rozhodol sa okolo staveniska postaviť sieť. Do siete sa zaplietli vlasy najkrajšej víly Ružice a tá sa chytila. Na výstrahu všetkým vílam šľachtic zamuroval Ružicu do základov svojho mesta. Tým sa však kliatba víl neskončila. Práve keď trubači ohlasovali ukončenie stavby, skĺzol kameň a zabil šľachtica, čím sa skončil jeho rod. Na druhej strane meno Ružica dodnes žije v názve starej pevnosti.

Hrad Ružica

A tak Ružica Grad stále stojí na strmej skale, obklopená čistým lesom Papuk. Je korunou pohoria Papuk a svedkom nevýslovných čias.

Chorvátsko ponúka ďalšie miesta

Chorvátsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385

Blízke miesta do +/- 300km