Skip to content

Pohorie Candy Cane

Kvôli farbe a pruhovaniu si pohorie svoju prezývku určite zaslúži

Približná doba čítania: 2 minúty

Na diaľnici medzi Baku a Quba v Azerbajdžane sa z okolitej krajiny náhle vynorí séria červeno-bielych pruhovaných vrcholov. Pohorie Candy Cane, ktoré je súčasťou pohoria Veľkého Kaukazu, si svoju prezývku získalo vďaka svojej nápadnej podobnosti s klasickou vianočnou pochúťkou.

Farba týchto hornín je produktom jedinečnej geológie v oblasti. Pohorie Candy Cane sa skladá najmä z bridlice, čo je druh usadenej horniny tvorenej mnohými tenkými vrstvami naskladanými na seba. Dávno, pred vznikom horniny, zmeny v prostredí viedli k rozdielnemu minerálnemu zloženiu pri ukladaní vrstiev sedimentu.

Keď bridlica prichádzala do styku s vodou, vrstvy obsahujúce železo zoxidovali a sčervenali, zatiaľ čo vrstvy bez železa zostali v odtieňoch bielej a šedej. Tektonický pohyb a erózia v priebehu času spôsobili toto vizuálne zobrazenie geologickej histórie. Pohorie Candy Cane tiež obsahuje veľa belemnitov, fosílie vyhynutého tvora podobného chobotniciam z obdobia kriedy.

Candy Cane

Pohorie Candy Cane sa nachádza asi 80 kilometrov od Baku na ceste E119. Môžeš sa vydať autom, alebo so sprievodcom. Hlavná oblasť sa nachádza popri ceste a cez kopce vedie aj niekoľko turistických trás. Vezmi si dostatok vody a jedla, pretože v okolí nie sú žiadne zariadenia a najbližší obchod je vzdialený asi 30 minút. Vstupné sa žiadne neplatí.

Azerbajdžan ponúka ďalšie miesta

Azerbajdžan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Azərbaycan
Hlavné mesto: Baku
Úradné jazyky: azerbajdžančina
Štátne zriadenie: republika s jednokomorovým parlamentom
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 86600 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: azerbajdžanský manat
Kód meny: AZN
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.815 AZN
Medzinárodný kód krajiny: AZ
Internetová doména: .az
Predvoľba telefónneho čísla: +994

Blízke miesta do +/- 300km