Skip to content

Katakomby Jajce

V Jajce sa pod zemou skrýva malá kaplnka a pohrebisko.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tento kostolík, ktorý bol postavený v roku 1400 ako pohrebisko bosnianskeho šľachtica Hrvoje Vukčića, ktorý založil malé, ale historické mesto Jajce, stratilo veľa zo svojich pôvodných detailov, ale skrýva mnoho tajomstiev.

Stavba má dve úrovne. Na hornú úroveň sa možno dostať po schodoch, ktoré vedú cez predsieň kaplnky. Po oboch stranách dverí môžu pozorní návštevníci rozoznať zvyšky dvoch reliéfnych sôch, ktoré zobrazujú mužskú a ženskú postavu.

Po vstupe môžu návštevníci preskúmať polosvetlené zákutia hrubo otesanej hornej komory. Ďalší prieskum zavedie návštevníkov do dolnej komory s veľkým vytesaným centrálnym krížom, doplneným o vzácne príklady islamského vplyvu na bosnianske kresťanské pohrebné rituály v podobe emblémov slnka a mesiaca vytesaných do skaly.

Katakomby Jajce

Okrem toho kaplnka pripomínajúca jaskyňu zohrala novodobejšiu historickú úlohu, keďže sa v nej údajne v roku 1943 ukrýval generál Tito a bola miestom, kde podpísal dokumenty z druhého zasadnutia AVNOJ, na ktorom sa stanovilo, že Juhoslávia sa stane multietnickým federatívnym štátom.

Bosna a Hercegovina ponúka ďalšie miesta

Bosna a Hercegovina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bosna
Hlavné mesto: Sarajevo
Úradné jazyky: bosniančina, srbčina, chorvátčina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. marca 1992
Rozloha: 51129 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: konvertibilná marka
Kód meny: BAM
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BAM
Medzinárodný kód krajiny: BA
Internetová doména: .ba
Predvoľba telefónneho čísla: +387

Blízke miesta do +/- 300km