Skip to content

Vodné mlyny Jajce

Táto skupina malých drevených domčekov kedysi za čias Rakúsko-Uhorska mlela obilie miestnych poľnohospodárov na múku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jajce v centrálnej časti Bosny a Hercegoviny je historické mesto, ktoré je celé o tečúcej vode. Je známe obrovským vodopádom uprostred mesta a vďaka sútoku dvoch riek – Plivy a Vrbasu – sa v 14. storočí stalo hlavným mestom vtedajšieho Bosnianskeho kráľovstva. Nachádza sa tu hrad, staré opevnené mestské hradby, vysoké hory a hlboké údolia riek. A hneď po prúde rieky, v oblasti Plivských jazier, sa nachádza súbor asi 20 malých domčekov, ktoré kedysi slúžili ako vodné mlyny pre miestnych poľnohospodárov.

Malé chatky bez okien stoja na tenkých koloch priamo nad tečúcou vodou. Keďže prietok je tu rozptýlený, použitím série malých mlynov namiesto jedného veľkého vodného kolesa sa mohla rozptýlená energia vody agregovať. Dômyselné. Väčšina domčekov pochádza z obdobia Rakúsko-Uhorska (približne 1867 až 1918) a pôsobia dojmom malej rozprávkovej dedinky.

Mlinčići Jajce, BiH

Na skutočné mletie sa už nepoužívajú, vodné mlyny na jazerách Plivsko v Jajce priťahujú turistov po rieke od obrovského vodopádu v meste. Ten je so svojím efektným 20-metrovým spádom určite pôsobivý. Malé vodné mlyny pokryté šindľom však pôsobia, akoby mohli byť domovom miestnych trollov, ktorí majú za sebou zapriahnutých drakov.

Bosna a Hercegovina ponúka ďalšie miesta

Bosna a Hercegovina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bosna
Hlavné mesto: Sarajevo
Úradné jazyky: bosniančina, srbčina, chorvátčina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. marca 1992
Rozloha: 51129 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: konvertibilná marka
Kód meny: BAM
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BAM
Medzinárodný kód krajiny: BA
Internetová doména: .ba
Predvoľba telefónneho čísla: +387

Blízke miesta do +/- 300km