Skip to content

Rybárske šialenstvo na jazere Antogo

Rybárčiť na jazere Antogo je s výnimkou jediného dňa v roku nezákonné. V tento špeciálny deň vodnú plochu obklopia tisíce mužov (ženy sa zúčastniť nesmú), ktorí po štartovnom výstrele vbehnú do vody a snažia holými rukami pochytať čo najviac sumcov. Asi po 15 minútach súbojov s rybami vylezú blatom obalení rybári víťazne z vody s košíkmi plnými koristi. Jazero zostane takmer prázdne a rituál sa opakuje zase za rok.

Toto rybárske šialenstvo je tradíciou etnika Dogon, ktoré obýva región Mopti. Pred tým než dezertifikácia spôsobila zmenšenie jazera na jeho súčasné rozmery, rybárčilo sa celoročne. Dnes je však vo vode príliš málo rýb a tento rituál tak umožňuje Dogonom z celého Mopti, aby sa stretli a pochytali si vlastnú stravu. Každoročne sa u vodnej nádrže, ktorá leží v púšti, kde teploty dosahujú až 48,8 ºC, stretnú muži s mnohých dedín.

Chytené ryby sa predložia pred starších z neďalekej dediny Bamba, ktorí ich spravodlivo rozdelí medzi jednotlivé rodiny. Celý rituál od chytania rýb až po jeho rozdeľovanie medzi Dogonov žijúcimi v rôznych dedinách utužuje pocit kolektivity.

Dátum rybárčenia určujú starší a každý rok sa mení, väčšinou je to však v máji.

Bamba, Mopti, Mali
14.6458865303,-3.0941377
Stiahni si KML súbor
Mali - Krátke info

Mali
Miestny názov: Mali
Hlavné mesto: Bamako
Úradné jazyky: francúzština, bambarčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 22. september 1960
Rozloha: 1240192 km²
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XOF
Kurz (za 1 € dostaneš): 655.357 XOF
Medzinárodný kód krajiny: MLI/ML
Internetová doména: .ml
Predvoľba telefónneho čísla: +223

Blízke miesta do +/- 300km