Skip to content

Socha Basilio Calafati

Jedna z najvýznamnejších postáv histórie Wurstelprater je často považovaná za vymyslenú postavu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Viedenský zábavný park, známy najmä vďaka ruskému kolesu, je pre verejnosť otvorený od roku 1766, v priebehu rokov prešiel mnohými rekonštrukciami a premenil sa na jedinečný zábavný park, ktorým je dnes. Jedným z jeho symbolov je deväť metrov vysoká socha stereotypného Číňana Calafatiho s fúzmi Fu Manchu.

Socha Basilio Calafati

Na rušnom námestí (ktoré sa zhodou okolností volá Calafatiplatz) stojí aj bronzová socha Basilio Calafati, muža oblečeného v kostýme maestra. Hoci ho mnohí turisti aj miestni obyvatelia považujú za fiktívnu postavu, napríklad “Veľkého Číňana”, v skutočnosti ide o pomník venovaný skutočnému Calafatimu, jednej z najvýznamnejších postáv histórie Pratera.

Socha Basilio Calafati

V roku 1820 začal 20-ročný Basilio Calafati vystupovať v Prateri ako kúzelník pod umeleckým menom Salamucci. O dvadsať rokov neskôr získal Calafati licenciu na prevádzku kolotoča; v roku 1848 nahradil jeho dva kone parnými lokomotívami, ktoré pomenoval Pallas a Peking. Odstránil tiež strechu kolotoča a nainštaloval naň sochu “Veľkého Číňana”, ktorá stála až do jej zničenia počas bitky o Viedeň v roku 1945. Súčasná “Kalafata” je replikou odhalenou v roku 1967. Okrem renovácie kolotoča je známe, že Basilio Calafati vytvoril pre Wurstelprater niekoľko nových atrakcií, ako aj reštauráciu a biliardovú halu.

Calafati zomrel v roku 1878 a bol pochovaný v gréckom pravoslávnom kostole Najsvätejšej Trojice, kde sa dnes nachádza jeho náhrobný kameň.

Socha Basilio Calafati

Rakúsko ponúka ďalšie miesta

Rakúsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Österreich
Hlavné mesto: Viedeň
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: spolková republika
Dátum vzniku: 1. január 1955
Rozloha: 83879 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: AUT/AT
Internetová doména: .at
Predvoľba telefónneho čísla: +43

Blízke miesta do +/- 300km