Skip to content

Pozemná lanovka na hradný vrch v Budapešti

Na úpätí Hradného vrchu sa nachádza Széchenyiho reťazový most, prvá stála stavba v Maďarsku, ktorá prekonáva rieku Dunaj. Otvorili ho v roku 1849 a pevné rozpätie z kovaného železa a kameňa spojilo Budín a Pešť, dve strany hlavného mesta.

Na vrchole kopca, ktorý sa týči do výšky viac ako 90 metrov v takmer 40-stupňovom sklone, sa nachádza Budínsky hrad – v tom čase sa k nemu nedalo z mosta jednoducho dostať. To sa zmenilo o 21 rokov neskôr, keď bola otvorená Budavári Sikló, druhá lanovka v Európe. Nasledujúcich 70 rokov poschodové vozne vozili cestujúcich hore a dole, čo zodpovedá 30 poschodiam. Táto premávka sa skončila počas druhej svetovej vojny, keď bola trať zničená počas bombardovania Budapešti.

Pozemná lanovka má stáročnú tradíciu. Využíva pomerne jednoduchý kladkový systém, ktorý využíva vlastnú protiváhu vozňov na jazdu hore a dole strmými stúpaniami. Bez lanovky Budavári Sikló, ktorá by to zvládla, by prístup na Budínsky hrad znamenal okružnú cestu autobusom. Alebo ešte horšie, ísť hore pešo.

Pozemná lanovka, Budapešť

Našťastie sa po bombardovaní podarilo zachrániť časti lanovky. Trvalo to dlho, ale v roku 1986 sa malá pozemná lanovka znovu otvorila po pôvodnej trati a s väčšinou pôvodného dizajnu. Teraz ju prevádzkuje budapeštianska verejná doprava a slúži dochádzajúcim s hlavou dole aj turistom s očami hore. Panoramatické výhľady na Dunaj a západnú stranu mesta nemajú obdobu a v roku 1987 bola celá Budínska hradná štvrť vrátane Budavári Sikló zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Budapest, Sikló u., 1013 Hungary
47.497891,19.039787
Stiahni si KML súbor
Maďarsko - Krátke info

Magyarország
Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 361.876 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36

Blízke miesta do +/- 300km