Skip to content

Atómová elektráreň Metsamor

Životnosť elektrárne vypršala už v roku 2016, napriek tomu funguje ďalej...

Približná doba čítania: 3 minúty

V Metsamore sa nachádza neslávne známa arménska jadrová elektráreň s rovnakým názvom – údajne jedna z najnebezpečnejších na svete. A to v oblasti, o ktorej je známe, že je náchylná na silné zemetrasenia… ako napríklad to, ktoré v roku 1988 zrovnalo so zemou Spitak a Gyumri – Metsamor bol vtedy vypnutý, ale v 90. rokoch ho opäť spustili. Niektoré zdroje uvádzajú, že elektráreň je navrhnutá tak, aby odolala zemetraseniu s magnitúdou až 9, zatiaľ čo iné tvrdia, že v Metsamore nie je vôbec žiadna ochrana proti zemetraseniu.

Atómová elektráreň Metsamor

Hlavným rizikovým faktorom je však jednoducho to, že reaktory sú starej sovietskej konštrukcie (podobnej tej černobyľskej), ktorá nezahŕňa tzv. ochrannú nádrž pre aktívnu zónu reaktora. Nie je teda potrebné zemetrasenie, aby sa jadro reaktora… a okolité pozemky vystavili vysokej úrovni rádioaktívneho zamorenia. Na potenciálne vyvolanie katastrofy by stačila havária lietadla, bomba alebo jednoducho výbuch vodíka, ako naposledy v japonskej Fukušime (ktorej reaktory však majú aspoň ochranné nádrže).

Niet divu, že elektráreň vyvoláva veľké obavy, napr. v IAEA, ako aj v susednom Turecku, ktoré je pochopiteľne nespokojné s blízkosťou elektrárne k jeho hraniciam… nie že by si Arménsko robilo také veľké starosti vo vzťahoch so svojím starým západným nepriateľom (pozri napr. Tsitsernakaberd).

Atómová elektráreň Metsamor

Arménsko sa už desaťročia spolieha na elektráreň Metsamor, ktorá vyrába približne 40 % elektrickej energie. Takže ekonomika krajiny by sa bez elektrárne ťažko zaobišla, hoci sa hovorí o novej jadrovej elektrárni, ktorá by nahradila tú starú. V súčasnosti sa plánuje, že stará elektráreň Metsamor bude v prevádzke ešte aspoň desať rokov… uvidíme.

Metsamor je zvyčajne v povedomí cestovného ruchu pre niečo úplne iné: jeho múzeum vystavuje staroveké archeologické nálezy, ako aj rad veľkých falických kameňov vonku – odkiaľ môžeš vidieť obrovské chladiace veže jadrovej elektrárne v pozadí … vskutku zaujímavá kompozícia!

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 422.467 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km