Skip to content

Stromový kostol

Sen jedného muža sa zmenil na túto prirodzene rastúcu kaplnku, ktorá sa skladá takmer iba zo stromov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Mnohí ľudia vidia Božiu tvár v kráse prírody, ale len málokto to dotiahol do takej miery ako Barry Cox, nekonečne trpezlivý tvorca novozélandského Stromového kostola.

Tree Church

Podľa svojej webovej stránky Cox už dlho oceňoval krásu kostolov, ktoré videl po celom svete počas svojich ciest, a nakoniec sa rozhodol vytvoriť jeden vlastný. Cox vedie službu, ktorá bezpečne vytrháva stromy pomocou rýľa namontovaného na nákladnom aute, ktorý sa nazýva “stromový rýľ”, a znovu ich vysádza na inom mieste. Pomocou svojho už existujúceho vybavenia a know-how začal Cox na svojom pozemku vysádzať rôzne stromy, ktoré tvoria časti kostola, pričom každý z nich bol vybraný pre inú kvalitu. Napríklad steny boli vysadené leptospernmi pre ich farbu a strecha bola vytvorená z jelší pre ich riedku korunu, ktorá do priestoru vpúšťa prirodzené svetlo.

Tree Church

Projekt sa začal realizovať v roku 2011 a vysadené stromy boli jemne vedené cez železný rám, až kým spolu nezačali rásť a formovať sedlovú formu kostola. Kostol v priebehu rokov naďalej rástol a teraz je už takmer úplne sformovaný, hoci železný rám zostáva a čaká na deň, keď bude stavba dostatočne pevná, aby mohla stáť samostatne.

Tree Church

Dnes je Stromový kostol otvorený na svadby a podujatia a pojme až sto hostí. Súčasťou Coxovho areálu sú aj prechádzky zelenou záhradou a labyrint v stredovekom štýle. Svadby pod holým nebom sú vždy hazardom, ale táto aspoň poskytuje v každom prípade strechu.

Nový Zéland ponúka ďalšie miesta

Nový Zéland - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Wellington, Nový Zéland
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 25. november 1947
Rozloha: 268021 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Mena: novozélandský dolár
Kód meny: NZD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.774 NZD
Medzinárodný kód krajiny: NZL/NZ
Internetová doména: .nz
Predvoľba telefónneho čísla: +64

Blízke miesta do +/- 300km