Skip to content

Electrum

Najväčší Teslov transformátor je na Novom Zélande na súkromnej farme ktorá je verejnosti dostupná. Ale sú tam aj zaujímavejšie a krajšie projekty.

Približná doba čítania: 2 minúty

Najbohatší muž Nového Zélandu Alan Gibbs dokáže ovládať blesky. Na farme má totiž postavené Electrum, najvyšší Teslov transformátor sveta.

V noci môže Gibbs stlačiť tlačidlo a zo svojho balkónu sledovať, ako z 15 metrov vzdialeného stĺpa s dutou guľou na vrchole lietajú vo výške 11 metrov nad zemou blesky. Keď sa prístroj zapne, vysiela do okolia až 3 milióny voltov, začne sa rozliehať ohlušujúce praskanie a postavia sa ti vlasy na hlave. Vzduchom sa nesie zápach spáleného ozónu, čo je dôsledok rozpadu molekúl a ich preskupenie do nových kombinácii.

Electrum je umeleckým pojatím Gibssovej fascinácie bleskami. Na návrh transformátora si najal amerického umelca Erica Orra, ktorého diela často kombinujú oheň, vodu a vysokú dramatičnosť. S pomocou elektrického inžiniera Grega Leyhe a týmu pracovníkov na Novom Zélande a v San Francisco vybudoval Orr cylinder s dutou guľou (známou ako Faradayova klietka) na vrchole. Pri prvom spustení, kedy blesky lietali všetkými smermi, sedel Leyh vo vnútri klietky a čítal si knihu. To bolo poctou slávnej fotografií, na ktorej Tesla sedí v kresle a číta si, zatiaľ čo za ním šľahajú blesky.

Transformátor stojí na Gibbsovej farme od roku 1998. Pozemok sa nachádza asi hodinu severne od Auckland a je na ňom rozostavaných 20 obrovských umeleckých diel. Všetky boli vytvorené na Gibbsov popud a sám majiteľ s umelcami na návrhoch často taktiež spolupracoval. Na farme sa tiež prechádzajú zebry, žirafy, alpaky, pštrosi a kozy.

Nový Zéland ponúka ďalšie miesta

Nový Zéland - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Wellington, Nový Zéland
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 25. november 1947
Rozloha: 268021 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Mena: novozélandský dolár
Kód meny: NZD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.779 NZD
Medzinárodný kód krajiny: NZL/NZ
Internetová doména: .nz
Predvoľba telefónneho čísla: +64

Blízke miesta do +/- 300km