Skip to content

“Famntaget” (“Objatie”)

Táto socha stojaca neďaleko najjužnejšieho bodu Švédska bola vytvorená podľa starej mamy súčasnej filmovej hviezdy.

Približná doba čítania: 2 minúty

V tieni najjužnejšieho bodu Švédska v malej rybárskej dedinke Smygehuk stojí Famntaget, často prehliadaná socha so zaujímavým prepojením s Hollywoodom. Táto bronzová socha nahej ženy v životnej veľkosti bola vytvorená podľa Birgit Holmquistovej, ktorá je babičkou americkej herečky Umy Thurmanovej.

Holmquistová, dcéra priemyselníka, sa narodila v roku 1911 a vyrastala v Trelleborgu v južnom Švédsku. Na sklonku života pracovala ako modelka a pózovala pre renomovaného miestneho sochára Axela Ebbeho, čoho výsledkom je socha Famntaget. O niekoľko rokov neskôr sa Birgit vydala za nemeckého baróna, s ktorým utiekla z nacistického Nemecka do Mexika.

Objatie

V rozhovore pre švédsku televíznu stanicu TV4 Uma Thurman prezradila, že v tajnosti bola na Famntagete v Smygehuku a dokonca si tam urobila selfie. Hviezda filmov Pulp Fiction a Kill Bill tiež povedala, že je pre ňu úžasné vidieť túto krásnu trojrozmernú verziu svojej babičky, ktorá zomrela, keď mala Uma len tri roky.

Objatie

Socha bola pôvodne inštalovaná v prístave Trelleborg v roku 1930. Potom, keď bolo nábrežie v 70. rokoch 20. storočia prebudované, sochu premiestnili o 14 kilometrov na jej súčasné miesto v Smygehuku, kde je teraz s výhľadom na malú lodenicu a zároveň ju objímajú slnečné lúče a slaný morský vánok.

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.64 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km