Skip to content

Svietiace termitie mohyly v národnom parku Emas

Tieto termity majú obrovské a smrteľne nebezpečné obydlia - cez deň impozantné, v noci oslňujúce.

Približná doba čítania: 3 minúty

Termity sa rozmnožujú po celom svete, stavajú si rozsiahle hniezda a príležitostne pustošia miestne zásoby dreva. V Brazílii stavajú vysoké veže z hliny pripomínajúcej cement.

Parque Nacional das Emas

Tieto termitie mohyly môžu narásť do pomerne veľkých rozmerov s priemerom až 30 metrov a veže dosahujú výšku až 7 metrov a viac. Nielenže poskytujú domov až niekoľkým miliónom termitov, ale slúžia aj ako hniezdiská pre rýbarikovca rajského a ako domov pre stovky lariev chrobáka Pyrophorus. V noci vyzerajú termitie kopy ako ovinuté vianočnými svetielkami.

Národný park Emas, zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, je zázračnou krajinou vodopádov, hôr a savany. Potulujú sa tu vlky hrivnaté, rhea (veľké vtáky podobné pštrosom), tapíry, tukany a jaguáre. A hoci každý z nich stojí za návštevu, najúchvatnejším nočným miestom je rad svietiacich termitích mohýl. Chrobák Pyrophorus nyctophanus (známy aj ako chrobák Headlight) je bioluminiscenčný ako dospelý jedinec, ale skutočne žiaria jeho larvy. Dospelé chrobáky kladú vajíčka do stien termitích mohýl. Keď sa vyliahnu mláďatá, svietia zeleným svetlom, ktoré je dostatočne jasné na to, aby sa dalo pri ňom čítať.

Parque Nacional das Emas

Zatiaľ čo dospelí jedinci jedia rastliny, mláďatá sú mäsožravé a ich svetlá sú lákadlom. Nič netušiaci hmyz sa vydá smerom k pekným svetlám, aby sa ho zmocnili nenásytné larvy. A áno, obľúbenou potravou sú termity. V skutočnosti je cyklus rastu lariev načasovaný tak, aby využil migráciu termitov, a nejeden termit skončí v čeľustiach bezohľadného hosťa.

Svetielkujúce kopčeky sú najlepšie viditeľné v savanách počas leta, hoci ich možno nájsť aj v džungli. Terén môže byť dosť členitý, ale existuje niekoľko súkromných turistických spoločností, ktoré vás môžu previesť.

Parque Nacional das Emas

Brazília ponúka ďalšie miesta

Brazília - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Brasil
Hlavné mesto: Brazília
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 7. september 1822
Rozloha: 8515767 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: real
Kód meny: BRL
Kurz (za 1 € dostaneš): 5.827 BRL
Medzinárodný kód krajiny: BRA/BR
Internetová doména: .br
Predvoľba telefónneho čísla: +55