Skip to content

Pamätník cisárskej mapy

História, geografia a šamanizmus sa stretávajú v tomto pútavom pamätníku veľkosti troch ríš.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pamätník cisárskej mapy pripomína tri ríše, ktoré sa usadili na brehu neďalekej rieky Orchon. Známy aj ako Kráľovský pamätník a Pamätník mongolských štátov, bol postavený v roku 2004 na kopci s výhľadom na mesto Charčorin.

Pamätník pozostáva z veľkej hromady kameňov (šamanské ovoo) starostlivo zostavenej do tvaru kužeľa, približne rovnako veľkého ako vigvam, z ktorého vrcholu vyčnieva deväť tyčí. Táto konštrukcia je upevnená na kamenno-betónovej plošine a obklopujú ju tri steny predstavujúce tri časti kruhu. Na vonkajších stranách týchto stien sú tri farebné mozaiky zobrazujúce tri mapy, jednu pre každú z ríš.

Prvou bola ríša Xiongnu, konfederácia kočovných kmeňov žijúcich v stepiach približne od 3. storočia pred naším letopočtom do 1. storočia nášho letopočtu. Nasledovala ríša Turkického kaganátu, ktorú založili Göktürkovia v roku 682 a ktorá trvala len do roku 744. Napokon Čingischán založil v 13. a 14. storočí Mongolskú ríšu.

Ikonické miesto Mongolskej ríše v kultúre spolu so šamanskou symbolikou ovoo v strede pamätníka lákajú ľudí, aby tu nechávali obety v podobe vodky, mlieka, čaju, ryže a iných požívateľných desiatkov, ktoré nevyhnutne priťahujú vtáky a občasné stáda okoloidúcich kôz a oviec. V okolí pamätníka sa nachádza aj niekoľko zvieracích lebiek, ktoré dotvárajú surrealistický výjav.

Pamätník cisárskej mapy, Mongolsko

Nie náhodou sa pamätník Cisárska mapa nachádza práve v Kharkhorine, keďže toto mesto (vtedy nazývané Karakorum) bolo hlavným mestom Mongolskej ríše za vlády Čingischánovho nástupcu Ögedeia. Pamätník cisárskej mapy je skvelým vyhliadkovým bodom, z ktorého si môžete pozrieť moderné mesto Kharkhorin a rieku Orkhon a predstaviť si, ako tento súbor prašných ciest a nízkych budov mohol vyzerať v časoch svojej slávy.

Mongolsko ponúka ďalšie miesta

Mongolsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Монгол
Hlavné mesto: Ulanbátar
Úradné jazyky: mongolčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. júl 1921
Rozloha: 1564116 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: mongolský tugrik
Kód meny: MNT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3647.674 MNT
Medzinárodný kód krajiny: MNG/MN
Internetová doména: .mn
Predvoľba telefónneho čísla: +975

Blízke miesta do +/- 300km