Skip to content

Údolie gulí

Záhadné guľovité skaly v polopúšti západného Kazachstanu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Neďaleko mesta Šetpe v západnom Kazachstane sa nachádza Údolie gulí – alebo Toryš, ako sa mu hovorí v kazaštine. Tvorí ho množstvo guľovitých skalných útvarov roztrúsených v širokom pásme stepnej krajiny. Gule majú rôznu veľkosť, od drobných skál pripomínajúcich mramor až po obrovské balvany veľké ako auto.

Tento fenomén nie je dostatočne preskúmaný, ale mohlo by existovať viacero geologických vysvetlení od megaspherulitov – kryštalických gúľ vytvorených v sopečnom popole a následne odkrytých zvetrávaním – cez delové gule – proces, pri ktorom sa okolo tvrdšieho jadra hromadia sedimenty – až po sférické zvetrávanie, pri ktorom sú vhodné podmienky na eróziu hornín do guľovitej podoby. V tomto prípade je vzhľadom na rozsah veľkostí najpravdepodobnejším vysvetlením vznik sférolitu.

Z údolia je viditeľná Sherkala (Levia skala), ohromujúci 332 metrov vysoký bielo-okrový kriedový výbežok s početnými puklinami pozdĺž jeho okraja a ešte väčším množstvom skalných útvarov na jeho úpätí. Neďaleko sa nachádzajú aj skromné ruiny mesta Kyzylkala z Hodvábnej cesty.

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Kazachstan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): 478.299 KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7