Skip to content

Ťaví trh

Najväčší ťaví trh v západnej Afrike

Približná doba čítania: 3 minúty

Mauritánia je domovom druhého najväčšieho trhu s ťavami v Afrike (najväčší sa nachádza v Sudáne). Štrnásť kilometrov od Nouakchott, pozdĺž cesty N3 smerom na východ, začína ruch mesta slabnúť. Budovy rýchlo riednu a atmosféra sa stáva nezameniteľne vidieckejšou. Práve v tomto zmiešanom mestskom a vidieckom priestore sa nachádza ťaví trh.

Camel market

Miesto je ľahko rozpoznateľné. Zrezané konáre vytvárajú nerovnomerné, ale účinné ohrady, ktoré sa tiahnu za hranicu viditeľnosti. Permanentne sa tu drží vrstva prachu, ktorá sa v nepravidelných intervaloch dvíha a klesá. A tisíce tiav ležia na zemi, bojujú o nadvládu, tlačia sa a strkajú v čase kŕmenia, pomaly sa pohybujú, alebo sa rýchlo pohybujú, alebo sa vôbec nepohybujú, len na vás pozerajú.

Bohužiaľ, neexistuje žiadne miesto, z ktorého by bolo možné získať komplexný pohľad na trh. Jediný spôsob, ako si ho pozrieť, je prechádzať sa pomedzi dobytok – prevažne ťavy, ale nechýbajú ani kravy, kozy či osly. More tiav je prehľadne (ale nie očividne, pre neznalé oči) rozdelené do stád, z ktorých každé patrí jednému z mnohých pastierov, ktorých možno vidieť, ako sa potulujú po rozľahlom priestranstve vo svojich modrých boubou (tradičných tunikách).

Camel market

Zistiť, koľko stojí jedna ťava, môže byť náročné. Predovšetkým pastieri si môžu myslieť, že máte záujem o kúpu, čo by vyvolalo nadsadené ponuky. A po druhé, môže to pastierov vyzvať, aby sa pochválili a podelili sa s vami o maximálnu cenu, akú sa im kedy podarilo za ťavu získať. Aby sa záhada ešte viac prehĺbila, cena ťavy sa líši v závislosti od faktorov, ako je vek, pohlavie, veľkosť, hmotnosť a estetická krása. A to, samozrejme, závisí od toho, na čo sa ťava kupuje – na chov, preteky alebo porážku. Po dlhšom skúmaní sa ukázalo, že zdravá ťava, ktorá sa zvyčajne kupuje ako darček (čo je v Mauritánii bežná tradícia) a nevyniká žiadnou z uvedených premenných, by sa dala kúpiť za približne 850 USD (v roku 2023).

Mauritánia ponúka ďalšie miesta

Mauritánia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Mauritáníja
Hlavné mesto: Nouakchott
Úradné jazyky: arabčina, francúzština
Štátne zriadenie: vojenská junta
Dátum vzniku: 28. november 1960
Rozloha: 1025520 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: ouguiya
Kód meny: MRU
Kurz (za 1 € dostaneš): 42.029 MRU
Medzinárodný kód krajiny: RIM
Internetová doména: .mr
Predvoľba telefónneho čísla: +222

Blízke miesta do +/- 300km