Skip to content

Stará mešita

Architektonická pamiatka, ktorá prežila zub času.

Približná doba čítania: 2 minúty

Návštevníci Chinguetti majú možnosť vidieť nové Chinguetti, kde sa nachádza väčšina hotelov, a staré Chinguetti, poloopustené, napoly zasypané mesto, kde sa nachádzajú starobylé knižnice. Existuje však aj tretie Chinguetti, ktoré takmer úplne zabrala púšť. Niečo vyše jednej míle (dva kilometre) severovýchodne od moderného Chinguetti, na ceste do dediny Entkemkemt, vedie púštna cesta cez súbor nevýrazných piesočných dún. Pod týmito dunami sú pochované pozostatky staršieho Chinguetti.

Chinguetti, Mauritania

Chinguetti bolo založené v roku 777 n. l. a do 11. storočia sa stalo významným obchodným, kultúrnym a náboženským centrom v regióne. Približne v tomto období Chinguetti dosiahlo svoj vrchol a začalo upadať. Po dvoch storočiach neustáleho úpadku bolo osídlenie nakoniec opustené a nové Chinguetti bolo znovu založené ako opevnené obchodné centrum. Nie je presne zistené, či sa medzi ruinami pod týmito dunami nachádzajú pozostatky pôvodného Chinguetti.

Chinguetti, Mauritania

Terén je drsný, popretkávaný tŕnistými kríkmi, vychudnutými kozami a rozpadnutými chatrčami. Je tu však jedna impozantná, izolovaná budova, ktorá vyniká. Je to jediná budova zo staršieho Chinguetti, ktorá sa zachovala v piesku: Stará mešita. Pozostáva z modlitebne a minaretu. Minaret so štvorcovou základňou je ukážkou vynikajúcej kamenárskej práce, ktorá zjavne odolala skúške času. Vrchol minaretu zdobia štyri vrcholce, ktoré sú charakteristické pre mauritánsku sakrálnu architektúru. Modlitebnej sále dominujú štyri klenuté vchody. Budova je nezdobená a neudržiavaná, ale stále ju využívajú miestni poľnohospodári.

Mauritánia ponúka ďalšie miesta

Stará mešita

Mauritánia - Krátke info

Miestny názov: Mauritáníja
Hlavné mesto: Nouakchott
Úradné jazyky: arabčina, francúzština
Štátne zriadenie: vojenská junta
Dátum vzniku: 28. november 1960
Rozloha: 1025520 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: ouguiya
Kód meny: MRU
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR MRU
Medzinárodný kód krajiny: RIM
Internetová doména: .mr
Predvoľba telefónneho čísla: +222

Blízke miesta do +/- 300km