Skip to content

Rybársky prístav

V najväčšom rybárskom prístave v Nouakchotte sa nachádzajú tisíce farebných pirog, ktoré sú ukážkou dômyselného remeselného umenia.

Približná doba čítania: 2 minúty

Bez ohľadu na dennú dobu alebo deň v týždni je v Port de Pêche vždy rušno. Vždy tu vyplávajú rybárske lode a iné sa vracajú, pričom denný úlovok sa rýchlo vykladá a odváža na trh na vozíkoch ťahaných oslami.

Rybársky prístav, Mauritánia

Skutočnou pastvou pre oči sú však zástupy pirogov ležiacich nečinne na piesčitých brehoch, jeden vedľa druhého, rad za radom. Každá časť plavidiel má jedinečný, na mieru vyrobený výrez a je natretá pestrými farbami. Člny zdobia aj kresby znázorňujúce zvieratá, ľudí, tradičné vzory a symboly.

Rybársky prístav, Mauritánia

Tieto pirogy vyrábajú remeselníci etnickej skupiny Fula a Wolof, ktorí pochádzajú zo Senegalu, ale v tomto segmente mauritánskeho hospodárstva sú dobre etablovaní. Malá 10 metrov dlhá piroga sa stavia približne týždeň, zatiaľ čo 70 metrov dlhá piroga trvá približne mesiac. Je ťažké odhadnúť ich životnosť, pretože tá závisí najmä od toho, ako často sa piroga používa, ako dobre sa udržuje a ako kvalitne bola pôvodne postavená, ale zdá sa, že 15 rokov je najdlhšia doba, v ktorú možno dúfať.

Rybársky prístav, Mauritánia

Na pláži pred tržnicou je rušno. Nie je to nič iné ako kakofónia farieb, vôní a zvukov. Ľudia tu dopĺňajú palivo alebo impregnujú člny, opravujú rybárske siete alebo odpočívajú a rozprávajú sa. Bližšie k trhu sú ľudia, ktorí oplachujú a vypitvávajú ryby. Ženy predávajú občerstvenie, varia a sledujú najnovšie správy. Deti hrajú futbal, plávajú a naháňajú sa.

Mauritánia ponúka ďalšie miesta

Mauritánia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Mauritáníja
Hlavné mesto: Nouakchott
Úradné jazyky: arabčina, francúzština
Štátne zriadenie: vojenská junta
Dátum vzniku: 28. november 1960
Rozloha: 1025520 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: ouguiya
Kód meny: MRU
Kurz (za 1 € dostaneš): 42.332 MRU
Medzinárodný kód krajiny: RIM
Internetová doména: .mr
Predvoľba telefónneho čísla: +222

Blízke miesta do +/- 300km