Skip to content

Leadenhall Market

Na tomto zdobenom viktoriánskom trhovisku sa vo filmoch o Harrym Potterovi nachádzala Šikmá ulička a deravý kotlík.

Približná doba čítania: 2 minúty

Stará maľovaná strecha z 19. storočia a dláždené podlahy trhoviska Leadenhall Market, ktoré sa nachádza v historickom centre londýnskej finančnej štvrte, z neho robia pomerne čarovné miesto na nakupovanie – ešte predtým, ako si zahralo hlavnú úlohu vo filmoch o Harrym Potterovi.

Tento krytý viktoriánsky trh je jedným z najstarších trhov v Londýne, na ktorom sa predávalo mäso a ryby už v 14. storočí. Súčasná zeleno-červená strecha však bola postavená v roku 1881 a vďaka nej sa Leadenhall Market stal obľúbenou atrakciou Londýna.

Trhovisko sa niekoľkokrát objavilo v sérii o Harrym Potterovi – bolo miestom natáčania niektorých pôvodných exteriérových záberov Šikmej uličky, vydláždeného nákupného centra čarodejníckeho sveta, kde sa študenti Bradavíc môžu zásobiť školskými potrebami, ako sú knihy kúziel a prútiky.

Ak sa dnes budete túlať po trhovej pasáži Býčia hlava, možno spoznáte modré dvere obchodu s optikou (v čase natáčania prázdny obchod) ako vchod do deravého kotlíka v Ohnivom pohári. Vo filmoch je čarovná šikmá ulička prístupná čarodejníkom a čarodejniciam z Londýna cez Leaky Cauldron, nenápadnú krčmu vklinenú vedľa obchodu s platňami. Kiež by to platilo aj pre nás, mudlov.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.844 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44