Skip to content

Tunel so svietiacim hmyzom

Opustený železničný tunel je teraz plný svetielkujúceho hmyzu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Zatopené železničné koľaje vedú k opustenému priechodu, ktorý sa takmer stráca v kaskáde vegetácie. Keď sa ocitnete vo vnútri, tmavý, vlhký tunel ožiari očarujúca modrá žiara.

Táto podzemná chodba, oficiálne nazývaná Metropolitný tunel, bola postavená v 80. rokoch 19. storočia. Jeho využitie bolo krátkodobé, pretože bol uzavretý v roku 1915 po tom, čo sa v priestore roky hromadili sadze a dym, ktoré spôsobovali, že prejazd vlakov s cestujúcimi bol nebezpečný.

Glowworm Tunnel

Jeden koniec tunela sa uzavrel, aby sa z neho mohla stať vodná nádrž. Severný vchod sa tiež zablokoval kvôli rokom, počas ktorých sa vonku hromadili nečistoty. Celý tunel bol takmer celý skrytý za hustým závojom bujnej vegetácie. Predtým, ako ho v roku 1995 odvodnili a čiastočne vyčistili, bola celá chodba plná stojatej vody.

Tunel však počas tohto obdobia nebol úplne opustený. Kolónia svetlušiek – jedna z najväčších v celom Novom Južnom Walese – sa nasťahovala a usadila sa na strope. Hmyz osvetľoval zatuchnutý, tmavý priestor ako súhvezdie modrozelených hviezd.

Glowworm Tunnel

Tunel je stále pomerne často zaplavený. V dňoch, keď je hladina vody obzvlášť vysoká, prechádzajú ľudia cez malý vodopád, ktorý sa po silných dažďoch často valí cez vchod, s plavákmi do bazéna alebo nafukovacími kanoe. Potom pádlujú hlboko do tmy, až kým nedosiahnu miesta, kde sa strop najjasnejšie rozžiari jemným svitom bioluminiscenčného hmyzu.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.623 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km