Skip to content

Tuva (Tuviansko)

Od roku 1921 nezávislý štát, v roku 1944 dobrovoľne vstúpil do Sovietskeho zväzu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Salčak Toka bol cieľavedomý muž. V roku 1929 absolvoval moskovskú Komunistickú univerzitu pre pracujúcich z Východu a pevne sa rozhodol, že zo svojej vlasti pomôže urobiť súčasť moderného sveta. Však stačí dodržiavať sovietske zásady a jeho krajina, stratená v hĺbke strednej Ázie a zovretá medzi Ruskom a Čínou, prejde od feudalizmu rovno k socializmu. Toka sa stal generálnym tajomníkom ústredného výboru ľudovej revolučnej strany Tuva a hneď sa dal do práce.

Tuviansko

Zariadil, aby Rusi dostávali na požiadanie plné občianstvo, a začal všemožne potlačovať prejavy tradičných tuvských náboženstiev. Nomádske pastierstvo, po storočia základ tuvskej kultúry a obživy, vystriedali poľnohospodárske družstvá po sovietskom vzore, miesto tradičného tibetsko-mongolského písma zaviedla vláda azbuku. Za svoj román o pastierstve získal Toka Stalinovu cenu, ale zlé jazyky tvrdili, že knihu vôbec nenapísal on. Okrem toho obdržal niekoľko Leinových rádov a taktiež Rad červeného praporu práce. Jeho najväčší výkon mal však ešte prísť.

Tuva

Píše sa rok 1944. Na ruskom území stále zúria boje 2. svetovej vojny, ale Toka ide do Moskvy. Odovzdáva vláde v Kremli žiadosť, aby sa Tuva stala súčasťou Sovietskeho zväzu. V tomto období správa úplne zaniká, takže si toho nikto nevšime. Do známosti pripojenie vojde až v roku 1946, kedy Toka v ruskom rádiu popisuje, ako jeho kedysi samostatnú krajinu, “milostivo prijal” Najvyšší Soviet do ZSSR. V sovietskej tlači sa rozbieha kampaň na podporu novej členskej republiky. V samotnej Tuve už sa druhé výročie anexie ani príliš nepripomína, miesto toho sa tu vo veľkom slávi 29 rokov od októbrovej socialistickej revolúcie v Rusku. Podľa tuvských komunistov sa práve v roku 1917 naplnila “storočná snaha Tuvy o slobodu a šťastie”.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 94.745 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7