Skip to content

Vaňa Jeana-Paula Marata v Musée Grévin

Koncom 19. storočia, ešte pred tým, ako sa v tlači objavila fotografia, sníval významný parížsky novinár Arthur Meyer o tom, že svojim čitateľom ukáže podobizne skutočných postáv, ktoré nikdy predtým nevideli. Múzeum voskových figurín vyzdobené do posledného detailu bolo považované za to pravé.

Meyerovou pravou rukou pri realizácii tohto zámeru bol karikaturista, sochár a scénograf Alfred Grévin, po ktorom bolo múzeum pomenované. Spoločne vytvorili múzeum, ktoré verejnosť zbožňuje od jeho debutu v júni 1885.

Návšteva Museé Grévin je pre mnohé francúzske deti už viac ako sto rokov rituálom. Pôvabné a zvláštne veľkolepé sály tohto múzea voskových figurín však zostávajú pre väčšinu zahraničných návštevníkov mesta svetiel mimo vychodených ciest. Ukryté v malej budove na bulvári Monmartre, posvätný, silne pozlátený rokokový interiér múzea je asi tak vzdialený od interiéru Madame Toussaud, ako sa len dá.

Musée Grévin sa už viac ako storočie stáva ikonou Paríža vďaka jedinečnej rovnováhe kúzla a hrôzy, ktorú dosahujú samotné expozície. Zatiaľ čo návštevníci sú očarení sýtočervenými stenami, Zrkadlovou sieňou postavenou na klamanie a iluzionistickou šou s motýľmi, ktoré sa zjavujú z ničoho nič, ako sa okolo miestnosti krútia liany, historická realita zobrazená vo vosku môže byť dosť šokujúca.

Pre nikoho to neplatí viac ako pre voskové zobrazenie smrti Jeana-Paula Marata v jeho vlastnej vani – doslova. Marat, novinár, politik a jeden z najradikálnejších hlasov Francúzskej revolúcie, bol 13. júla 1793 zabitý vo svojej vani úkladnou vrahyňou Charlotte Cordayovou. Cordayová, ktorá sa priznala, že má citlivé spravodajské informácie, bodla chorého revolucionára do krčnej tepny päťcentimetrovým kuchynským nožom ukrytým v korzete.

Jean-Paul Marat

Marat vykrvácal v priebehu niekoľkých minút, Cordayová o štyri dni neskôr prišla o hlavu na parížskej smädnej gilotíne a nôž aj vaňa z tohto povestného činu sa nejakým spôsobom dostali do Musée Grévin. Vzhľadom na to, že múzeá voskových figurín často spadajú do údolia nevšednosti, je hrôzostrašné zobrazenie skutočného mŕtveho muža a jeho vraha vo vosku o to nepríjemnejšie, že vďaka šikovnému využitiu historických artefaktov v múzeu je pridaná dávka reality.

Školáci sa dnes chodia pozerať na voskové stvárnenie tohto strašidelného momentu z monumentálneho obdobia dejín svojho národa, aby zistili, že nôž nie je len obyčajná rekvizita a vaňa pred nimi nebude nikdy skutočne čistá.

10 Bd Montmartre, 75009 Paris, France
48.8718378,2.3422204
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Francúzsko - Krátke info

France
Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km