Rímska kráska: Djémila

Djemila je horská dedina v Alžírsku, neďaleko severného pobrežia východne od Alžíru, kde sa nachádzajú jedny z najzachovalejších rímskych ruín v severnej Afrike.

Približná doba čítania: [cas_citania]

Albert Camus vidí v Djémila dokonalú metaforu smrti, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou krásy sveta. Vo svojej eseji Svadba opisuje toto centrum starovekej Numídie ako mesto, ktoré “vrhá svoj mohutný, kamenný krik medzi hory, oblohu a ticho”, kde len vietor”, skákal v kaskádach medzi kameňmi [ … ] predtým, ako sa v nekonečnom kriku rozlieval na fóre medzi chrámom a oblúkom”. S tým sa dá len súhlasiť. Scenéria južných svahov pohoria Atlas dodáva veľkolepým ruinám atmosféru tragédie a robí z návštevy tejto pamiatky jednu z najpôsobivejších v tejto oblasti vôbec.

Djémila

V roku 1839 bola Djémila stále v zajatí púšte a triumfálny oblúk, ktorý spomína Camus, bol všetko, čo vojvoda z Orléansu videl zo starobylého mesta, keď sa tam zastavil. Šľachticovi sa stavba tak zapáčila, že uvažoval o jej presťahovaní do Paríža. Z neznámeho dôvodu sa tak nestalo, ale prvý prieskum ruín sa uskutočnil. Skutočný archeologický výskum sa však začal až o storočie neskôr. Prístup na miesto sa uľahčil prestavbou cesty. Mesto, ktoré archeológovia postupne odkryli, je pôsobivé z dvoch dôvodov. Prvým je jeho vek. Bol založený okolo roku 96 n. l. Pôvodne niesol berberský názov Cuicul.

Djémila

V 2. storočí tu vládla mocná dynastia Severovcov a neskôr ho okrem Rimanov obsadili aj kresťania, Vandali a Byzantínci. Druhým dôvodom je, že rímska architektúra je dokonale prispôsobená krajine. Mesto, ktoré sa nachádza na križovatke medzi Setifom a bývalým Konštantínopolom, leží na úzkej planine medzi roklinami. Pri prechádzke po dláždených chodníkoch sa dá krásne čítať jeho vývoj. Na severe sa rozprestieralo staré mesto, opevnené proti nájazdom lúpežných kmeňov, s dláždeným fórom v strede, vedľa ktorého stál Kapitolský chrám, kúria a bazilika. Kúsok od pôvodného opevnenia sa nachádzalo druhé fórum, luxusné verejné kúpele a divadlo až pre 3 000 divákov na svahu kopca. V 3. storočí malo mesto 10 000 obyvateľov, ktorých si ľahko predstavíte v kupolách, chrámoch a na dvoch krytých trhoviskách. Vo 4. storočí vznikla posledná štvrť. Kresťania tu založili dva kostoly a najmä kruhové baptisterium zdobené mozaikami, ktoré sa dodnes zachovali v prekvapujúco neporušenom stave.

Djémila

Zánik Cuiculu je zahalený rúškom tajomstva. Historici sa prikláňajú k teórii o vyplienení, keďže sa tu našli stopy po požiari a žiadne cennosti. Už v 7. storočí však muselo byť mesto obdivuhodné, pretože novopríchodzí Arabi ho pokrstili Djémila, čo v arabčine znamená “krásny”. Z úcty k nádhere tu nestavali. Súčasní alžírski historici sa však sťažujú, že dnes už nie sme takí úctiví. Snažia sa zachrániť Djémila pred nečakaným ohrozením. Medzi ruinami sa každoročne koná hudobný festival…

Alžírsko ponúka ďalšie miesta

Alžírsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al-Džázá'ir
Hlavné mesto: Alžír
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 5. júl 1962
Rozloha: 2381740 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: alžírsky dinár
Kód meny: DZD
Kurz (za 1 € dostaneš): [prepocet_kurzu mena=”DZD”] DZD
Medzinárodný kód krajiny: DZA/DZ
Internetová doména: .dz
Predvoľba telefónneho čísla: +213

Blízke miesta do +/- 300km