Skip to content

Observatórium Roque de los Muchachos

Toto observatórium na vrchole hory je domovom jedného z najväčších reflexných teleskopov na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na sopečnom vrchu na Kanárskych ostrovoch sa rozprestiera observatórium Roque de los Muchachos, ktoré je druhým najlepším miestom na pozorovanie hviezd na severnej pologuli a zároveň najväčším teleskopom s jedným zrkadlom, ktorého priemer je 10,4m.

Observatórium Roque de los Muchachos

Observatórium bolo prvýkrát otvorené v roku 1979 po tom, ako bol na vrchol hory La Palma premiestnený obrovský teleskop Isaaca Newtona z Kráľovského greenwichského observatória v Londýne. Zariadenie vzniklo ako mnohonárodné úsilie, pričom o spoločný priestor sa podelili zástupcovia Španielska, Švédska, Dánska a Spojeného kráľovstva. Ako desaťročia plynuli, jedinečne čistý kúsok oblohy, do veľkej miery vďaka tomu, ako je ostrov vzdialený, naďalej získaval zariadenia a zdroje a nakoniec sa z neho stalo jedno z technologicky najlepšie vybavených pracovísk na severnej pologuli. Observatórium je ideálne nielen na pozorovanie nočnej oblohy, ale aj na pozorovanie slnečných úkazov počas dňa.

Observatórium Roque de los Muchachos

Až v roku 2007 sa konečne podarilo naštartovať obrovský Gran Telescopio Canarias (Veľký kanársky ďalekohľad), skrátene GranTeCán, čím sa observatórium dostalo na svetovú mapu. Obrovský zrkadlový teleskop využíva zrkadlá na zachytávanie odrazeného svetla zo skúmaných hviezd. Teleskop bol financovaný konglomerátom krajín, ktoré sa podieľajú na využívaní teleskopu v percentách času na základe ich finančného príspevku na projekt.

O čas strávený pri teleskope môžu požiadať univerzity, hoci tento proces komplikujú konkurenčné potreby mnohých projektov a dlhý čas potrebný na plánovanie pozorovania určitých objektov a udalostí.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km